I caktohet paraburgimi njërit nga të arrestuarit për sulmin terrorist në Banjskë

  • S.A /
  • 26 September 2023 - 12:11
I caktohet paraburgimi njërit nga të arrestuarit për sulmin terrorist në Banjskë

I është caktuar masa e paraburgimit Dushan Maksioviq. Kjo është konfirmuar nga avokati i tij, transmeton "Kosova Sot Online".

“Dushan Maksimoviqit sot i është caktuar masa e paraburgimit në kohëzgjatje prej 30 ditësh.Ne do të parashtrojmë ankesë dhe kemi paraqitur disa fakte që mendojmë se janë relevante dhe që tregojmë për diçka që ndoshta është më shumë mosmarrëveshje se sa që ka lidhje me veprën penale.Paralajmëroj për nesër ankesë dhe do ta shohim se si gjykata do ta trajtoj këtë ankesë tonën. Dushani dje nuk ishte në gjendje të jap deklaratë. Ishte pak i shqetësuar për gjithë që ndodhi,por unë do të kërkoj që ai të merret në pyetje sa më parë, nëse është e mundur që nesër. Gjykimi është i mbyllur për opinionin dhe askush nga ne nuk ka autorizim që të jap detaje.. Mendoj se ai do t’i thotë të gjitha për rastin”, ka deklaruar ai.

Sipas kërkesës së Prokurorisë të siguruar nga “Betimi për Drejtësi“, ai dyshohet se bashkë më një grup personash ende të paidentifikuar në mënyrë të organizuar dhe të armatosur me armë të llojeve të ndryshme luftarake, të rënda, me dashje, kanë hyrë ilegalisht në Republikën e Kosovës, me dhjetëra vetura dhe të mbushura me armatim, municion dhe veshje ushtarake.

(Kosova Sot Online )