Zhvillimet në Kosovë, Luftiu bën thirrje për unitet të faktorit politik në Luginë

  • E.K /
  • 28 September 2023 - 10:37
Zhvillimet në Kosovë, Luftiu bën thirrje për unitet të faktorit politik në Luginë

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve në Luginën e Preshevës, Nevzad Lutfiu ka bërë thirrje për unifikim të faktorit politik në Luginë të Preshevës pas zhvillimeve të fundit në Kosovë, përcjell “Kosova Sot Online”.

Lutfiu thekson se në këto momente nevojitet maturi dhe vetëpërmbajtje.

Lutfiu ka thënë se në këtë moment duhet maturi, vetëpërmbajtje.

Lexoni të plotë postimin e tij:

Ftesë për unifikim për faktorin politik në Luginë të Preshevës

Në kohën kur partitë politike në Kosovë janë unifikuar për një interes nacional dhe kanë një qasje karshi situatës së fundit, është i pakuptueshëm dhe shumë i dëmshëm debati dhe akuzat mes subjekteve politike në Luginë.

Në këtë moment na duhet maturi, vetëpërmbajtje, dhe nëse ka nevojë ta përmirësojmë njëri-tjetrin.

Neve kemi një problem, diskriminimin dhe shtypjen që na bën Serbia dhe fokusi ynë duhet të konsistoj pikërisht në këto tema.

Andaj, i ftoj pa përjashtim gjithë partitë politike në Luginë të jenë të unifikuar dhe të tërhiqen nga ky diskurs komunikimi që nuk na çon askund!.

(Kosova Sot Online)