Gjermania thirrje Serbisë: Serbia të reduktojë trupat e saj në kufirin me Kosovën pa vonesë

  • E.K /
  • 30 September 2023 - 17:06
Gjermania thirrje Serbisë: Serbia të reduktojë trupat e saj në kufirin me Kosovën pa vonesë

Ministria e Punëve të Jashtme të Gjermanisë kanë thënë se duhet të shmanget përshkallëzimi i mëtejshëm mes ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, përcjell “Kosova Sot Online”.

Gjermania ka thënë se është e rëndësishme që Serbia t’i reduktojë trupat e saj në kufirin me Kosovën pa vonesë.

MPJ gjermane tutje ka shtuar se bashkë me partnerët janë në kontakt të drejtpërdrejtë me palët e përfshira.

Në reagim është thënë se procesi politik duhet të vazhdojë urgjentisht.

“Duhet të shmanget përshkallëzimi i mëtejshëm mes Serbisë dhe Kosovës. Është e rëndësishme që Serbia të reduktojë trupat e saj në kufirin me Kosovën pa vonesë. Së bashku me partnerët tanë, ne jemi në kontakt të drejtpërdrejtë me palët e përfshira. Procesi politik duhet të vazhdojë urgjentisht”, thuhet në reagim.

(Kosova Sot Online)