Kush je ti Edi Rama ?!

Kush je ti Edi Rama ?!
Kush je ti Edi Rama ?!

Ragip Guraziu

  • 31 korrik 2021 - 15:33

Shkruan: Ragip Guraziu

Paralajmërimet e disa analistëve dhe zyrtarëve të shtetit amerikan, në kohën e Tramp me Putin do të bëjnë një ndarje të re të sferave të interesit patsh tuar dron të shumë shtete të botës e veqmas në Ballkan . Disa madje kan shkuar aq larg duke parashikur luftë të re në Ballkan , më shumë duke marrë për bazë ashpërsinë politike të Serbisë, pas humbjës së Kosovës më luftë në vitin 1999.Disa janë të predisponuar më shumë në përkrahje të Serbisë për grabitje të reja territorësh për Serbi të Madhe , duke lënë mbrapa faktin së Serbia, disa herë i rriti territoret në kurriz të shqiptarëve, por edhe të hungarezeve,në të gjitha luftrat,sidoms ndaj shqiptarëve,vepronte gjithnjë,përçaj e fito,dhe me këtë sllogan po fiton edhe tani.Rasti konkret....

''Therr Murrizi'', që bëri jehon të madhe për Serbinë,ishte rasti konkret ky i fundit që dëshmonë fuqishëm se Serbia që kahere ka zbuluar diagnozen e pa shëruar të shqiptarëve edhe si kombë, me ''SINDROMËN'', përçaj e fito.

Ju gjithmonë keni qenë pa fytyrë, keni pas një të (ZEZË), dhe atë po e trashëgoni, jo vetëmFytyrat e juaja, fytyra çetnike, kriminele, shoveniste ,Arkanit,Sheshelit,dhe keni sjellur regjimin e Sllobadan Millosheviqit në veri të Mitrovicës,dhe jo rastësisht Sllobodan Millosheviqi morri epitetin,siç e quajn tani,Kasapi i Ballkanit.Po kërkoni pështimin nga Kina dhe RusiaJeta personale

Në mesin e dytë të viteve 80-të Edi Rama u njoh me Matilda Makoçin studente e Institutit të Lartë të Arteve dhe një aktore që po dominonte kinematografine shqiptare në ato vite. Ata shpallën martesën e tyre më 4 korrik të vitit 1986 dhe që nga ajo kohë filluan të jetojnë bashkë. Nga martesa e tyre lindi një djalë Gregori. Historia e tyre dukej si një histori suksesi por, pas thuajse 5 vitesh, lidhja e tyre mori fund në rrethana jo shumë të qarta që u pasuan nga një gjyq ndarjeje në fillim të vitit 1991 dhe që është përfolur gjatë më pas në karrieren politike të Edi Ramës.

I divorcuar nga Matilda Makoçi, Edi Rama të cilit kishte filluar ti pëlqente politika, shfaqet në fillim të vitit 1991 shumë shpesh në publik në shoqërine e një pedagogeje të Fakultetit të Histori - Filologjisë Delina Fico. Raporti i tij me të u bë publik rreth asaj kohe dhe çifti u lidh përmes martesës pak kohë më vonë. Kjo ishte martesa e dytë e Edi Ramës. Ata jetuan bashkë për një periudhë kohe thuajse 6-vjecare në vende të ndryshme si në Tiranë, Paris apo Gjermani. Aktivë në lëvizjet politike të kohës ata jetuan në një apartament që Edi Rama e kishte pronë të tijën në periferi të Tiranës. Asnjëhere nuk është mësuar se përse martesa e tyre mori fund.

Në prill të vitit 1998 kur mbërriti në Tiranë i thirrur nga Fatos Nano në detyrën e re të ministrit të Kulturës Rinisë dhe Sporteve Edi Rama shoqërohej nga një antropologe gjermane Caroline Hornstein me të cilën ishte njohur në Paris afro një vit më parë. Historia e tyre ishte publike dhe në maj të vitit 1998 Caroline Hornstein u vendos në Tiranë për të jetuar me Edi Ramën. Ideja e një martese mes tyre ishte mjaft e pranishme në atë kohë dhe çifti shfaqej bashkë kudo përfshi edhe ngjarjet e rëndësishme kulturore. E diplomuar në Frankfurt dhe më pas e specializuar në Boston të SHBA-së Caroline duket se u thye shpejt me bashkëshortin e ardhshëm. Nuk dihet se si marrëdhënia mes tyre bashkë me dasmën e pritshme mbaruan në verën e vitit 1999 pas një takimi të fundit mes tyre në Gjermani. Caroline nuk u kthye më në Shqipëri dhe disa vjet më vonë u martua me kryetarin e Bashkisë së Mostarit qytetit të njohur boshnjak duke u bërë Caroline Tomiç.

Mungesa e një partnereje stabël dhe jeta e tij private u bënë në shumë raste edhe objekt i kritikave dhe sulmeve politike të kundërshtarëve të tij politikë.

Në verën e vitit 1999 Edi Rama intensifikon shfaqjet në publik në shoqërinë e një prezantueseje të njohur televizive 11 vjet më e vogël se sa ai, por e njohur që në fillim të viteve 90, Rudina Magjistari. Marrëdhëniet e tyre përfunduan pa vënë kurorë në fund të vitit 2006.

Marrëdhëniet e Edi Ramës me Lindita Bashën (Xhillari) kanë filluar në mes të viteve 2000 kur ajo ishte ende e martuar. Imazhi i tyre i vetëm në shtyp ishte një foto që kaloi pa rënë shumë në sy në revistën Klan në gusht të vitit 2005 kur Lindita Basha dhe Edi Rama me partnerët e tyre drekonin së bashku në restorant Millenium në Pogradec gjatë kthimit nga Korça. Fotoja u konsiderua rutinë dhe historia e tyre mbeti gjithnjë e panjohur ose në pritje të divorcit zyrtar të Bashës me të shoqin. Edi Rama dhe Lindita Basha u martuan më 19 tetor 2010 dhe kanë sëbashku dhe nje djalë .

Pra Kryeministri Shqiptarë I dashurur në gra, tani I dashuruar edhe në Vuçiqin,pos ndosha to martohet edhe me te here e quan vëlla her dashnor?!

Por çka ndodhi tani?!

Edi Rama dhe Aleksandër VuçiqJa pse iu ndryshua emri ‘Minishengenit’!? Samiti i mbajtur në Shkup për ‘Minishengenin Ballkanik’, shkaktoi reagime dhe debate të shumta.

Të gjitha këto erdhen si pasojë e afërsisë së jashtëzakonshme të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama me presidentit serb, Aleksandër Vuçiq.

Përveç kësaj, kryeministri Rama i mbështeti politikat serbe të Vuçiqit, madje ai deklaroi se: “Nuk mund të mbetemi peng i së shkuarës!”, duke iu referuar raporteve Kosovë-Serbi.

Lidhur me këtë temë, në një prononcim për gazetën “Bota sot” ka folur profesori ndërkombëtar, Enver Bytyçi.

Ai tregoi qëllimin kryesor pse iu ndryshua emri Minishengenit në ‘Open Ballkan’. Sipas Bytyçit, kjo u bë me qëllim të fshehjes së identitetit të kësaj nisme.

Po ashtu, profesori tha se udhëheqës i projektit të Minishengenit është George Soros.

Mirë e kishte thënë, Shaip Kamberi: Shqiptarët e Kosovës Lindore të përqarë, si ata në trevat tjera

Gazeta Liria, në 2015, gjatë realizimit të intervistës me deputetin e kuvendit republikan të Serbisë, z.Shaip Kamberi në pyetjen se nga Kosova, por dhe nga Shqipria, ka kritika ndaj liderëve të Luginës lidhur me unitetin e veprimeve të tyre. A mendoni se politikanët shqiptarë në Luginë janë të përçarë, dhe nëse po, si do të duhej t’i menjanonin këto diferenca, Kamberi është përgjigjur se:“Do të ishte karakterizuar me një imunitet të jashtëzakonshëm skena politke shqiptare në Luginë të Preshevës, po që se do të kishte mbetur e papërçarë. Sindroma e përçarjes, ashtu sikurse edhe moda, në provinca vjen nga qendrat më të mëdha. Prandaj, konstatimi se edhe shqiptarët e Luginës së preshevës janë të përçarë, do ta kisha përkufizuar si një vazhdimsi e përçarjeve në mbarë hapësirat shqiptare”.Kamberi më tej shtoi se është fakt se as Prishtina, as Tirana nuk tregojnë ndonjë interesim të jashtëzakonshëm për ta unifikuar, sadopak skemenë tek ne. Gjithë angazhimi përfundon me një apo dy takime të cilat priten të japin.Mendoj se nevojitet një qasje strategjike e Prishtinës dhe Tiranës ndaj Luginës së Preshevës, diçka e ngjashme me ate të Hungarisë ndaj pakicës hungareze në Vojvodinë. Prishtina dhe Tirana duhet një herë e përgjithmonë, me Luginën e Preshvës ta diskutojnë vijën politike që duhet shqiptarët bashkërisht ta ndjekin. Në mungesë të kësaj, varësisht situatave, varësisht nga cili lider, na dalin ide dhe rrugë herë për “bashkim me Iliridën” herë për “bashkim me Kosovën”, herë për “Asociacion sikurse Serbët në Kosovë”, që gjithmonë krijon hapësirën e ndarjes së shqiptarëve në “patriotë” dhe “tradhëtarë”.

Tani e kuptuam të gjithë se kush është Kryeministri Shqiptarë,Edi Rama,derisa thotë dhe e pranon se ;Serbia paska reaguar me rastin e vitit 2020 kur kur ndodhi trmrti në Shqipëri,dhe po ky njeri im ka qujtur disa herë edhe vëllezër serbët,dhe kjo s’do koment.

Shkrimet në këtë rubrikë nuk shprehin qëndrimet e gazetës "Kosova Sot Online".