Këto janë 21 klubet me më shumë trofe në pesë ligat më të forta evropiane

  • S.A /
  • 10 September 2020 - 12:12
Këto janë 21 klubet me më shumë trofe në pesë ligat më të forta evropiane

Barcelona ka lënë pas rivalët e përhershëm të Real Madridit për të qenë klubi më i suksesshëm sa i përket trofeve të fituar në pesë ligat më të forta të Evropës.

Skuadra spanjolle Barcelona, e cila nuk ka fituar asnjë trofe të madh sezonin e kaluar, kryesoi listën me 94 trofe gjithsej.

Sidoqoftë, Madridi është vetëm dy trofe larg dhe Los Blancos renditen të dytit.

Shumë më pas Real Madridit dhe Barcelonës janë Bayern Munchen, që zënë vendin e tretë me 75 trofe.

Juventusi është i katërti me 68 trofe, ndërsa Manchester United dhe Liverpool janë në pozitat pestë dhe gjashtë.

Në top 10 janë edhe Paris Saint-Germain dhe Arsenal.

Postuar më poshtë janë 20 klubet me më shumë trofe të fituara në pesë ligat më të mira të Evropës.

21. Saint-Etienne (Francë, 22 trofe)

20. Lyon (Francë, 22 trofe)

19. Valencia (Spanjë, 23 trofe)

18. Everton (Angli, 24 trofe)

17. Aston Villa (Angli, 25 trofe)

16. Tottenham (Angli, 26 trofe)

15. Manchester City (Angli, 26 trofe)

14. Marseille (Francë, 27 trofe)

13. Chelsea (Angli, 31 trofe)

12. Atletico Madrid (Spanjë, 32 trofe)

11. Athletic Bilbao (Spanjë, 34 trofe)

10. Inter Milan (Itali, 39 trofe)

9. Paris Saint-Germain (Francë, 42 trofe)

8. Arsenal (Angli, 48 trofe)

7. AC Milan (Itali, 48 trofe)

6. Liverpool (Angli, 65 trofe)

5. Manchester United (Angli, 66 trofe)

4. Juventus (Itali, 68 trofe)

3. Bayern Mynih (G

jermani, 75 trofe)

2. Real Madrid (Spanjë, 92 trofe)

1. Barcelona (Spanjë, 94 trofe)

(Kosova Sot Online )