Interi i Beckhamit me formacion luksoz, ndër më të shtrenjtët në MLS

  • G.G /
  • 14 shtator 2020 - 14:04
Interi i Beckhamit me formacion luksoz, ndër më të shtrenjtët në MLS

Prezantimi i Gonzalo Higuain tek Inter Miami është i afërt, pasi sulmuesi argjentinas ndodhet në Florida për të përfunduar detajet e kontratës së re me ekipin e Beckham. Ish-kapiteni i Anglisë, tashmë si president, ka krijuar një formacion me të vërtetë luksoz, një nga më të shtrenjtët në MLS.

Sipas të dhënave nga portali i specializuar, Transfermarkt, ardhja e “Pipita” do të nënkuptojë rritje deri në 15 milionë euro tek Inter Miami, i cili do të ketë një forcë punëtore me vlerë prej 61.4 milionë euro dhe do të shkurtojë distancat me LAFC, si ekskluziviteti i dytë më i shtrenjtë në kampionat.

Ekipi i drejtuar nga Diego Alonso tejkalon vlerën e skuadrave të tilla si Seattle Sounders, LA Galaxy ose Atlanta United dhe është vetëm pas LAFC, në radhët e të cilës luajnë emra si Carlos Vela, Diego Rossi he Bryan Rodríguez; me një vlerë prej 67.2 milionë euro, sipas portalit të sipërcituar.

Vetëm në sezonin e parë të futbollit amerikan, Inter Miami do të ketë 11-shen më të shtrenjtë në histori për një ekip debutues, në të cilin shifra të tilla si Blaise Matuidi (6 milionë euro), Matías Pellegrini (7.5 milionë euro), Rodolfo Pizarro (10 milionë euro) dhe Gonzalo Higuaín (15 milionë euro).

E vetmja gjë që mungon është njoftimi zyrtar nga Inter Miami për nënshkrimin e Gonzalo Higuaín. Të dielën u njoftua paga e sulmuesit argjentinas në MLS, 8.8 milionë euro në vit, deri më 2022, me një mundësi për ta zgjatur marrëveshjen me ekipin e Beckham.

(Kosova Sot Online)