Historia sesi fanella origjinale e Maradonës përfundoi tek Messi

  • S.A /
  • 30 nëntor 2020 - 12:32
Historia sesi fanella origjinale e Maradonës përfundoi tek Messi

Leo Messi nderoi ditën e diel legjendën e ndjerë Maradona duke shënuar një super gol e më pas u shfaq duke veshur fanellën me numër 10 që Diego mbante veshur tek Newell Old Boys.

Por a ishte fanella origjinale e Maradonës ajo me të cilën Messi festoi golin këtë të diel në Camp Nou?

Origjina e bluzës deri dje ishte e panjohur, por në Argjentinë tashmë e kanë zbuluar atë .

Webfaqja e revistës mitike “El Grafico” tregon historinë se si erdhi fanella tek Leo Messi.

Personi që ia dërgoi atë ishte Argjentinasi Sergio Fernández , një gjykatës me profesion dhe koleksionist.

“Çfarë t’i japësh dikujt që ka gjithçka?”

Ky tifoz mendoi të mendonte t’i bënte një ofertë Leo Messit.

Ai u përpoq disa herë dhe shkoi në të tretën, gjatë Kupës së Botës në Rusi dhe lindjes së djalit të tretë të futbollistit të Barçës, Ciro.

Sergio kurrë nuk mori një përgjigje nga Messi ose faleminderit për dhuratën … deri pas pak më shumë se dy vitesh që ia dha atë, shkruan Fjala.al.

Dhe ai e bëri atë në mënyrën më të mirë të mundshme, në fushën e Camp Nou, me të, dhe duke i bërë homazhe Diego Armando Maradonës pas vdekjes së tij.

Kështu dhurata e Sergio të dielën bëri xhiro nëpër botë duke u shpërndarë gjerësisht në rrjetet sociale dhe në mediat ndërkombëtare.

(Kosova Sot Online )