Zbulohen 10 pronarët më të pasur të ekipeve sportive në botë

  • S.A /
  • 15 dhjetor 2020 - 15:20
Zbulohen 10 pronarët më të pasur të ekipeve sportive në botë

Studimi i kryer nga “Guide Online e Bastit” ka vendosur gabimisht biznesmenin spanjoll Amancio Ortega në mesin e 10 pronarëve më të pasur të ekipit sportiv në botë.

Lista u botua nga gazeta angleze “The Sun” dhe megjithëse përfshin disa miliarderë të famshëm të tillë si pronari i Manchester City, Sheikh Mansour.

Më poshtë mund t’i gjeni 10 pronarët më të pasur të ekipeve sportive në botë:

10) Joseph Tsai (12.1 miliardë euro), Biznesmeni Joseph Tsai, me një pasuri prej 12.1 miliardë eurosh, bleu ekskluzivitetin e NBA Brooklyn Nets në 2019 dhe gjithashtu ka investuar në ekipin e MLS Los Angeles FC.

9) Dietrich Mateschitz (23 miliardë euro), Bashkëthemeluesi i Red Bull, Dietrich Mateschitz ka një pasuri prej më shumë se 23 miliardë eurosh. Suksesi i tij me Red Bull e ka bërë atë të investojë në ekskluzivitete të ndryshme sportive si Neë York Red Bulls (MLS), Red Bull Racing (Formula 1), Scuderia Alpha Tauri (Formula 1), RB Salzburg (Bundesliga Austriake) dhe RB Leipzig (Bundesliga).

8) Sheikh Mansour (25.2 miliardë euro), Mansour bin Zayed Al Nahayan, Zëvendës Kryeministër i Emirateve Arabe dhe një anëtar i familjes mbretërore të Abu Dhabi, ka një pasuri të vlerësuar në 25.2 miliardë euro. Ai është pronar i Manchester Cityt (Premier League) dhe Montevideo City Torque (Uruguai).

7) David Thompson (32.9 miliardë euro), David Thompson është një manjat mediatik në Kanada, pasuria e të cilit tejkalon 32.9 miliardë eurosh, me familjen e tij që zotëron ekipin NHL Winnipeg Jets.

6) Daniel Gilbert (34 miliardë euro), Miliarderi Daniel Gilbert, me një vlerë neto prej më shumë se 34 miliardë eurosh, falë Quicken Loans dhe Rock Ventures, është pronari i ekipit NBA Cleveland, Canton Charge (NBA D-League) dhe Cleveland Monsters (AHL).

5) Francois-Henri Pinault (35.1 miliardë euro), Francois-Henri Pinault dhe familja e tij kanë një pasuri prej më shumë se 35.1 miliardë eurosh nga investimet e tyre në industrinë luksoze (Kering). Ai është pronar i skuadrës së Ligue 1, Stade Rennais .

4) Carlos Slim (42.8 miliardë euro), Biznesmeni i famshëm meksikan Carlos Slim, i cili ishte njeriu më i pasur në botë midis 2010 dhe 2013 sipas Forbes, ka një pasuri të vlerësuar në më shumë se 42.8 miliardë euro. Slim është pronar i Club Leon (Liga MX) dhe aksionari kryesor i Real Oviedo (LaLiga SmartBank).

3) Amancio Ortega (52.6 miliardë euro), me sa duket pronari i Deportivo de La Coruna, Biznesmeni spanjoll Amancio Ortega ka një pasuri prej 52.6 miliardë eurosh sipas “Guide Betting Online” dhe 57 miliardë euro sipas Forbes. “The Sun” tregon se Ortega zotëron ekipin e tij të fëmijërisë Deportivo La Coruna, i cili aktualisht është në krye të divizionit të dytë spanjoll.

2) Steve Ballmer (58.1 miliardë euro), Steve Ballmer, ish-shef ekzekutiv milioner i Microsoft me një pasuri prej më shumë se 58.1 miliardë eurosh, është një nga pronarët më të diskutueshëm në NBA. Në vitin 2017, ai bleu Los Angeles Clippers për 1.65 miliardë euro.

1) Mukesh Ambani (60.3 miliardë euro), Inxhinieri dhe biznesmeni indian Mukesh Ambani, i cili është një nga 10 burrat më të pasur në botë dhe ka një pasuri të vlerësuar në 60.3 miliardë euro, është pronari i ekipit indian të kriketit Mumbai dhe investitori kryesor i Superligës Indiane (futboll). 

(Kosova Sot Online )