Zidane i del në mbrojtje Eden Hazardit

  • A.P /
  • 15 janar 2021 - 17:21
Zidane i del në mbrojtje Eden Hazardit

Zinedine Zidane mbrojti performancën e Eden Hazard pas humbjes 2-1 të Real Madrid ndaj Athletic Bilbao në gjysmëfinalet Superkupës, dhe ai beson se paraqitjet e reprezentuesit të Belgjikës do të përmirësohen.

Ndikimi i Hazard në barazimin e Superkupës ishte minimal dhe ai u zëvendësua pas 67 minutash për Vinicius Junior, por trajneri i tij qëndroi pranë tij në konferencën e tij për shtyp pas ndeshjes.

“Për Eden, ai duhet të fitojë besim, të ketë një lojë të mirë, të shënojë një gol, të bëjë diçka ndryshe, por pak nga pak,” tha Zidane.

“Ne e dimë se cili lojtar është ai dhe duhet të kesh durim. Ai po punon dhe ne jemi me të.”

Zidane nuk beson se tifozët e Real Madrid po humbin durimin me Hazard.

“Njerëzit duan të shohin versionin më të mirë të tij dhe ju duhet të jeni të durueshëm me të,” tha ai. “Ai dëshiron të ngrihet dhe të vrapojë”.

Në vend të kësaj, trajneri theksoi dështimin kolektiv të ekipit.

“Dje nuk ndodhi për shkak të Edenit, ka të bëjë me të gjithë ne dhe ne e filluam [lojën] në një mënyrë mediokre,” shtoi Zidane.

“Ne e gjetëm të vështirë pjesën e parë dhe në pjesën e dytë [bëmë] mirë, por nuk ishte e mjaftueshme mbrëmë”.

(Kosova Sot Online)