Doktori sqaron se çfarë i ndodhi Conor McGregorit nga goditjet në këmbë nga Dustin Poirier

  • S.A /
  • 25 janar 2021 - 16:52
Doktori sqaron se çfarë i ndodhi Conor McGregorit nga goditjet në këmbë nga Dustin Poirier

Dustin Poirier kompletoi planin e tij që të mposhte Conor McGregorin në UFC 257 dhe doktori i ka sqaruar goditjet e tij ndaj irlandezit.

The Notorious pësoi humbje në mëngjesin e së dielës sipas kohës tonë lokale me nokaut, duke bërë që takimi të ndërpritej në raundin e dytë.

Në lidhje me duelin, fizioterapeuti Brian Sutterer ka sqaruar se çfarë i bëri Poirieri me shqelmat e tij Conorit në këmbë. “Sapo ai (McGregor) vuri të gjithë peshën e tij në këmbën e djathtë, atëherë ishte në situatë destabilizuese”, ka thënë doktori.

“[Goditjet e këmbëve të Poirier] kontaktuan pikërisht me këtë lloj aspekti anësor të këmbës së poshtme të McGregor afër pjesës së jashtme të kyçit. Edhe menjëherë mund të shohim që McGregor ka disa dhimbje këtu, duke pasur vështirësi për të vënë peshën në atë këmbë. Dhe kjo vetëm u grumbullua gjatë gjithë luftës, kështu që në fund, këmba e McGregor ishte në thelb e vdekur “.“Një goditje në këtë zonë synon posaçërisht diçka që ne e quajmë nerv të përbashkët fibular … është nervi që furnizon kontrollin e muskujve në pjesën e poshtme të këmbës, por edhe disa nga ndjesitë tjera”.

“Kushtojini vëmendje saktësisht se ku këmba e Poirier po kontakton me atë McGregorit, është pak poshtë gjurit të tij”.“Kjo është ajo ku këta luftëtarë të UFC po përpiqen të godasin për të pasur këto goditje efektive të kyçit. Nerva e gjelbër [në video] është ai nerv i përbashkët fibular, dhe ajo që është e rëndësishme për të është sa sipërfaqësor është, që do të thotë sa afër është lëkurës.”

“Shumë nerva të tjerë të mëdhenj në trupin tonë janë thellë nën lëkurë ose thellë poshtë muskujve, dhe kështu ato janë mjaft të mbrojtura. Por, ky nerv në veçanti është me të vërtetë afër sipërfaqes dhe me të vërtetë i ndjeshëm ndaj këtyre trullosjeve dhe lëndimeve”, ka shtuar më tej ai.

(Kosova Sot Online )