Caktohen gjyqtarët për ndeshjet Barcelona-PSG dhe RB Leipzig-Liverpool në Ligën e Kampionëve

  • S.A /
  • 14 February 2021 - 13:53
Caktohen gjyqtarët për ndeshjet Barcelona-PSG dhe RB Leipzig-Liverpool në Ligën e Kampionëve

Gjyqtari holandez, Bjorn Kuipers, do të drejtojë takimin e Ligës së Kampionëve të Barcelonës me Paris Saint-Germain të martën në mbrëmje në Camp Nou, ndërsa Slavko Vincic do të gjykojë lojën e RB Leipzig me Liverpoolin. Kuipers do të shoqërohet nga bashkatdhetarët e tij Sander van Roekel dhe Erëin Zeinstra si ndihmësit e tij, ndërsa Serdar Gozubuyuk do të jetë zyrtari i katërt. Pol van Boekel dhe Dennis Higler do të jenë në dhomën e VAR-it. Holandezi Kuipers më parë drejtoi barazimin 1-1 të Barcelonës dhe PSG në ndeshjen e dytë çerekfinale më 2012/13, e cila ishte e mjaftueshme për të parë katalunasit të kalojnë tutje pas një barazimi 2-2 në ndeshjen e parë.

Vizita e tij e fundit në Camp Nou erdhi ndërsa Barcelona mundi Liverpoolin me rezultat 3-0 në sezonin 2018/19, para asaj humbje famëkeqe 4-0 në Anfield. Kuipers gjithashtu gjykoi barazimin pa gola të Barcelonës me Juventusin në sezonin 2016/17, një fitore 3-1 ndaj AC Milan në sezonin 2011/12 dhe një fitore 2-0 kundër Dinamo Kiev në sezonin 2009/10.

Në udhëtim, ai mori drejtimin e ndeshjes në fitoren 2-1 të Barcelonës në Inter në sezonin 2019/20, një barazim 1-1 ndaj Romës në sezonin 2015/16, si dhe një humbje 2-1 kundër Celtic në sezonin 2012/13 dhe një barazim në Shtutgart në sezonin 2009/10.

Për PSG-në, ai ka gjykuar barazimin e tyre me Napolin në sezonin 2018/19 dhe me Chelsea në sezonin 2014/15, si dhe një fitore të rehatshme 4-1 ndaj Dinamo Kiev në sezonin 2012/13. Gjithashtu të martën, Slavko Vincic do të gjykojë lojën e RB Leipzig me Liverpoolin.

Ndihmësit e tij do të jenë Toma Klancnik dhe Andrea Kovacic, me Matej Jug si zyrtari i katërt. Massimiliano Irrati dhe Jure Praprotnik do të jenë në dhomën e VAR-it.

(Kosova Sot Online )