Khabib: McGregor nuk është Real Madrid, ai nuk do të arrijë në krye përsëri

  • S.A /
  • 24 shkurt 2021 - 09:41
Khabib: McGregor nuk është Real Madrid, ai nuk do të arrijë në krye përsëri

Khabib Nurmagomedov mbetet i palëkundur në vendimin e tij për të mos u kthyer në UFC. Në tetor 2020, ai njoftoi pensionimin e tij pasi rrumbullakosi rekordin e tij me një fitore ndaj Justin Gaethje . 

Në një intervistë të fundit me luftëtarin e ACA, Magomed Ismailov, ai donte të deklarohej nëse Connor McGregor mund të luftonte përsëri për diçka të madhe.

“Nuk ka asnjë mënyrë që një njeri të mund të jetë në krye dy herë. Unë nuk jam duke folur vetëm për McGregor. Ajo që dua të them është se një njeri nuk mund të ketë dy ngjarje kryesore. Një ekip mund ta bëjë këtë. Për shembull, Real Madrid e bëri këtë disa herë radhazi. Ekipet mund ta bëjnë këtë, por ne po flasim për ne dhe një burrë, i vetëm, nuk mund të arrijë atje”, ka thënë ai. Vlerësimi i tij jo vetëm që përqendrohej te McGregor por gjithashtu i referohej Tony Fergusonit, të cilin ai nuk e konsideron si një luftëtar elitar për shkak të historisë së tij të luftimeve.

“Betohem se kurrë nuk e konsideroja atë një sportist elitar. Ai ishte i mirë, por është e pamundur të një luftëtar elitar në moshën 37 vjeç. Jo në divizionin e peshave të lehta, mbase pesha e rëndë, po. Gjithashtu që nga viti 2016 ai luftoi Kevin Lee, Edson Barboza, Anthony Pettis dhe Donald Cerrone, djem që kanë 20 humbje në”.

Khabib iu referua luftës së tij të ëndrrave me Georges St-Pierre. Që nga fitimi i titullit, Khabib Nurmagomedov gjithmonë ka dashur ta bëjë këtë luftë, por UFC kurrë nuk ishte i gatshëm.

“Kur thoni Georges St-Pierre, ky emër më motivon vërtet. Ai është legjenda. Ai është përfaqësimi i mirë i arteve marciale të përziera” thotë ai. 

(Kosova Sot Online )