Manchester City po e pret vendimin e Messit

  • S.A /
  • 06 prill 2021 - 13:13
Manchester City po e pret vendimin e Messit

Barcelona është e vendosur që ta bind Lionel Messin të qëndrojë në klub përtej fundit të këtij sezoni, me kontratën e tij që skadon brenda 85 ditëve, por Manchester City është i gatshëm t’i ofrojë argjentinasit një mundësi alternative. City ishte shumë i interesuar të bënte një lëvizje për Messin verën e kaluar pasi ai njoftoi se ai dëshironte të largohej nga Barcelona përmes burofax, por presidenti i atëhershëm Josep Maria Bartomeu vuri në dukje klauzolën e tij të lirimit prej 700 milionë euro, e cila bllokoi çdo gjë tjetër.

Messi nuk ishte i gatshëm të shkonte në “luftë” me Barcelonën për këtë çështje, ndërsa City ishte i gatshëm të paguante vetëm një tarifë transferimi midis 50 dhe 70 milionë euro, duke pasur parasysh që kontrata e 33-vjeçarit kishte vetëm një vit për të vazhduar. Pep Guardiola mbetet shumë i interesuar të ribashkohet me Messin, por City nuk do të bëjë një lëvizje derisa ylli argjentinas të bëjë të qartë se dëshiron të largohet nga Barcelona, një vendim që nuk është marrë ende nga gjashtë herë fituesi i Topit të Artë. 

(Kosova Sot Online )