Akuzohet për vrasjen mizore të një gruaje shtatzënë, arrestohet ylli i boksit Felix Verdejo

  • S.A /
  • 04 maj 2021 - 16:03
 Akuzohet për vrasjen  mizore të  një gruaje shtatzënë, arrestohet ylli i boksit Felix Verdejo

Ylli i boksit Felix Verdejo është arrestuar dhe akuzohet për vrasjen e një gruaje shtatzënë, që raportohet të jetë e dashura e tij.

Boksieri 27-vjeçar është i martuar – derisa njihet që nga koha kur luftoi për Porto Rikon në Lojërat Olimpike në vitin 2012, përpara se të bëhej profesionist dhe të bëhej një nga yjet në rritje të këtij sporti – thuhet se u dorëzua te agjentët e FBI të dielën. Ai mund të përballet me dënimin me vdekje nëse shpallet fajtor. Vdekja e Keishla Rodriguez, po hetohej nga agjentët federalë pasi trupi i saj u gjet në një lagunë në kryeqytetin e Porto Rikos, San Juan të shtunën, disa ditë pasi ajo u raportua e zhdukur.

Një ankesë penale e ngritur nga FBI, ka akuzuar Verdejon për grushtimin e Rodriguez dhe injeksionin e saj me një shiringë të mbushur me një substancë të paidentifikuar, sipas një raportimi nga The Guardian.

Ai gjithashtu pretendon se ai më pas i lidhi krahët dhe këmbët me tel dhe i lidhi asaj një peshë të rëndë përpara se ta hidhte nga një urë të enjten në mëngjes. Ankesa shton se Verdejo më pas qëlloi në trupin e Rodriguez, derisa ai qëndronte mbi urë.

Zyra e Prokurorit të ShBA-së ka thënë se Verdejo po akuzohet për rrëmbim e një makine për ta përfunduan skenën – dhe për vrasjen me dashje të një fëmije të palindur. Akuzat mbajnë një dënim maksimal me vdekje, edhe pse nuk është marrë asnjë vendim nëse do të ndiqet ai dënim, sipas prokurorëve federalë. Boksieri i peshave të lehta, Verdejo dikur konsiderohej si një nga talentët më me perspektiv në boks pasi ai shkoi në rekordin 23-0. Një humbje e dëshpëruar ndaj Antonio Lozada Jr provoi një ngecje në karrierë në vitin 2018, por Verdejo ishte ende në majat e boksit në ShBA.

Rodriguez e kishte shfaqur veten me një test pozitiv të shtatzënisë dhe thuhet se po planifikonte t’i tregonte Verdejo se po mbante fëmijën e tyre natën që u zhduk.

Keila Ortiz, nëna e viktimës, u tha gazetarëve se vajza e saj e kishte thirrur para se të zhdukej të enjten dhe tha se Verdejo po shkonte në shtëpinë e saj për të parë rezultatet e një testi shtatzënie. “Unë i thashë asaj, ‘Ki kujdes,’ sepse ai tashmë e kishte kërcënuar atë”, ka thënë Ortiz, për Guardian . Ajo tha se Verdejo i kishte thënë vajzës së saj që të mos kishte fëmijë, duke përmendur karrierën e tij dhe familjen e tij.

Prindërit e Rodriguez fillimisht lajmëruan autoritetet për zhdukjen e saj kur ajo nuk arriti të paraqitej për punën e saj në një biznes të pastrimit të kafshëve.

Boksieri i martuar me sa duket e kishte njohur Rodriguez që nga ditët e shkollës dhe mbante lidhje me të.

Verdejo dhe avokatët e tij thuhet se kanë refuzuar të komentojnë, ndërsa policia tha se boksieri nuk bashkëpunoi fillimisht dhe refuzoi t’u përgjigjej pyetjeve.

(Kosova Sot Online )