Meçi Joshua vs Fury pas pak muajsh, thotë promotori Hearn

  • S.A /
  • 28 korrik 2021 - 09:13
Meçi Joshua vs Fury pas pak muajsh, thotë promotori Hearn

Meçi i shumëpritur në kategorinë e rëndë mes Anthony Joshuas dhe Tyson Fury ka mundësi reale të zhvillohet në muajin shkurt, ka thënë Eddie Hearn, promotori i Joshuas. Dy boksierët britanikë duhet të luftonin në gusht, por një gjykatë në SHBA theksoi se Fury duhet së pari të përballet me Deontay Wilderin, me të cilin kishte një marrëveshje paraprake për trilogji.

Gjykata i kërkoi Furyt ta respektojë marrëveshjen dhe të përballet me Wilderin.

Si rrjedhojë, Fury dhe Wilderi do të përballen më 9 tetor, derisa Joshua do t’i mbrojë titujt e botës kundër sfiduesit Oleksandr Usyk më 25 shtator.

Hearn tha se bisedimet me kampion e Fury do të nisin pas këtyre dy meçeve.

“Ne gjithmonë kemi dashur ta bëjmë këtë në dhjetor. Por duke qenë se AJ lufton më 25 shtator dhe meçi i Fury u shty deri në tetor, mendoj se muaji shkurt është më reali”, tha Hearn.

Fury, 32 vjeç, është kampion në WBC, ndërsa Joshua, 31 vjeç, është kampion në WBO, WBA dhe IBF. 

(Kosova Sot Online )