Lojtarët brazilianë nuk do të lejohen të luajnë në ndeshjet e fundjavës në Ligën Premier

  • S.A /
  • 08 September 2021 - 16:41
Lojtarët brazilianë nuk do të lejohen të luajnë në ndeshjet e fundjavës në Ligën Premier

Në Ligën Premier do të mungojnë tetë lojtarë që duhej të luanin për Brazilin gjatë pushimit ndërkombëtar, por u ndaluan për shkak të rregullave të Covid.

Brazili me siguri ka pasur një javë dramatike ndërkombëtare, edhe para se të luajë ndeshjen e tretë të enjten në mbrëmje, me ndeshjen e tyre me Argjentinën që u ndërpre pas vetëm shtatë minutash.

Kjo ishte për shkak të faktit se katër lojtarë nga Liga Premier nuk u vendosën në karantinë për 14 ditë para se të hynin në vend, por policia nuk i ndaloi ata derisa nisi ndeshja.

Edhe para kësaj, kualifikimet e Kupës së Botës në Brazil ishin ndërprerë për shkak të faktit se klubet angleze kishin ndaluar lojtarët e tyre të udhëtonin për t’u takuar me skuadrën, për shkak të rregullave të Covid-19 që do të thoshte që ata të karantinoheshin kur të ktheheshin.

Selecao tani i ka kërkuar FIFA-s që të vendosë një ndalim pesë ditor për tetë lojtarët që do të ishin me ta këtë javë, që do të thotë se Alisson, Roberto Firmino, Fabinho, Ederson, Gabriel Jesus, Thiago Silva, Fred dhe Raphinha të gjithë do ta humbasin ndeshjet këtë fundjavë.

https://t.co/hugsP2p1jJ?amp=1

(Kosova Sot Online )