Këtu mund ta ndiqni live shortin për playoff-in e Kupës së Botës

  • A.P /
  • 26 nëntor 2021 - 17:20
Këtu mund ta ndiqni live shortin për playoff-in e Kupës së Botës

Gjithçka është gati për shortin që do të përcaktojë ndeshjet play-off për kualifikimin e ekipeve të fundit europiane që do të marrin pjesë në Botërorin 2022 në Katar. Ky short do të hidhet sot në Zyrih të Zvicrës me fillim nga ora 17:00.

Këto janë ekipet kombëtare pjesëmarrëse, të ndara në dy grupe:
– Vazo 1 : Italia , Portugalia, Rusia, Skocia, Suedia, Uellsi
–  Vazo 2 : Austria, Republika Çeke, Maqedonia e Veriut, Polonia, Turqia, Ukraina.

Shortin mund ta ndiqni live duke klikuar këtu.

Tre vendet evropiane për Kupën e Botës 2022 që nuk janë caktuar në fund të fazës së grupeve të garave paraprake do të vendosen nga tre turne mini-play-off në të cilat do të marrin pjesë gjithsej 12 ekipe.

Dhjetë nënkampionët e raundeve kualifikuese evropiane iu bashkuan dy skuadra bazuar në renditjen e përgjithshme të Ligës së Kombeve 2020/21, Austria dhe Republika Çeke .

Konkretisht, këto vende i takuan dy skuadrave të renditura më të larta mes fituesve të grupeve të Ligës së Kombeve, të cilat nuk u kualifikuan drejtpërdrejt në finale as duke fituar grupin e tyre dhe as duke u renditur në vendin e dytë në kualifikueset evropiane dhe për rrjedhojë duke u futur me të drejtë në play-off.

Si funksionon shorti

Gjashtë nënkampionët më të mirë në fazën e grupeve të kualifikimeve evropiane janë në vazon 1 dhe do të luajnë gjysmëfinalen e play-off-it në shtëpi.

Nga ana tjetër, gjashtë të tjerët janë në nivelin e dytë. Për të përcaktuar gjashtë nënkampionët më të mirë që shkuan në vazon e parë, nuk u morën parasysh rezultatet ndaj të gjashtave dhe u zbatuan kriteret e mëposhtme në rendin e mëposhtëm:

numri më i lartë i pikëve; 

diferencë më e mirë e golave;

numër më i madh i golave ​​të shënuar;

numër më i madh i golave ​​të shënuar jashtë fushe; 

numër më i madh i fitoreve;

numër më i madh i fitoreve jashtë; 

më pak pikë disiplinore bazuar vetëm në kartonët e verdhë dhe të kuq të marrë nga lojtarët dhe stafi stërvitor;

Lista e aksesit në Ligën e Kombeve 2020/21. Shorti do të shpërndajë gjashtë nënkampionët më të mirë në gjysmëfinale 1, 2, 3, 4, 5 dhe 6 dhe do t’i përcaktojë si ekipe vendase.

Skuadra e parë e tërhequr do të zërë pozitën vendase në gjysmëfinalen 1, skuadra e dytë e tërhequr gjysmëfinalen 2 dhe kështu me radhë derisa vazoja të zbrazet. Më pas shorti do t’i caktojë ekipet në vazon e dytë në çiftet e gjysmëfinaleve një nga një.

Skuadra e parë e tërhequr nga vazo 2 do të zërë pozitën e ekipit mysafir në gjysmëfinalen 1, skuadra e dytë e tërhequr në gjysmëfinalen 2 e kështu me radhë derisa të përcaktohen të gjitha çiftet e gjysmëfinaleve. Gjysmëfinalet 1 dhe 2 shkojnë në rrugën A të play-off-it, gjysmëfinalet 3 dhe 4 në rrugën B dhe gjysmëfinalet 5 dhe 6 në rrugën C. Për të përcaktuar se kush nga fituesit e gjysmëfinaleve do të luajë finalen në shtëpi, do të bëhet një short shtesë për secilen.

Oraret:

– Gjysmëfinalet e play-off-it: e enjte 24 mars 2022
– finalet e play-off-it: e martë 29 mars 2022 

(Kosova Sot Online)