Profesori i matematikës në Oxford e vendos Ronaldon si më të mirin e të gjitha kohërave

  • S.A /
  • 27 November 2021 - 10:18
Profesori i matematikës në Oxford e vendos Ronaldon si më të mirin e të gjitha kohërave

Cristiano Ronaldo është zyrtarisht lojtari më i mirë i të gjitha kohërave dhe ky është një fakt i pakundërshtueshëm. Epo, të paktën ky është një algoritëm i krijuar nga një profesor matematike në Universitetin e Oksfordit.

Portugezi është ndër ata që konsiderohen ‘G.O.A.T’  në futboll, së bashku me rivalin e tij Lionel Messi dhe Diego Maradonan, Pelen dhe disa të tjerë.Sulmuesi i Manchester United është numri një në zemrat dhe mendjet e shumë njerëzve, sepse ai ka dëshmuar shkëlqimin e tij në disa liga, dhe kjo është një mënyrë se si ai kryeson një listë të re. Profesori i matematikës në Oksford, Dr. Tom Crawford, ka dalë me indeksin GOAT, në bashkëpunim me LiveScore, për të vërtetuar se kush është në të vërtetë GOAT (më i miri i të gjitha kohërave).

Ronaldos i është dhënë rezultati 100%, ku Messi, Pele, Ferenc Puskas dhe Ronaldo Nazario përbëjnë pesëshen e parë, nga lojtarët që kanë fituar dy ose më shumë Topa të Artë.Janë shtatë kritere që e kanë parë Ronaldon në krye të listës dhe ju duhet të vendosni vetë nëse mjafton për ta vendosur 36-vjeçarin në vendin e parë.

Golat dhe titujt me klubeve janë dy të parët, golat dhe titujt ndërkombëtarë vijnë më pas, më pas Topat e Artë, çmimet e tjera individuale dhe momentet historike dhe në fund sezonet. E fundit mbulon sezonet në fushë ku paraqitjet kanë ndikim ‘dukshëm më shumë se të tjerët nga pesë sezonet e mëparshme’.

Ish-lojtari i Real Madridit ka shënuar 684 gola për klube në të gjitha garat, por Messi është përpara tij me më pak ndeshje, pasi ka shënuar 687 herë.

Kur bëhet fjalë për trofetë e klubeve, është lojtari i PSG-së ai që kryeson sërish, me 35-30, megjithëse Ronaldo ka një fitore shtesë në Ligën e Kampionëve dhe trofe në tre liga evropiane.Ndërkombëtarisht, sulmuesi portugez është kokë e shpatulla mbi rivalin e tij, pasi u bë golashënuesi më i mirë ndërkombëtar për meshkuj ndonjëherë, me dyfishin golëshin kundër Irlandës duke e çuar atë në 115 gola për vendin e tij, në 80 të Messit. Të dy kanë fituar garën kryesore të kontinenteve të tyre, me Ronaldon që fitoi Euro 2016 dhe Argjentina që fitoi Kupën e Amerikës në fillim të kësaj vere për të ndihmuar Messin të thyejë akullin e tij.

Gjashtë Topat e Artë të 34-vjeçarit e kalojnë mbi 36-vjeçarin dhe ai është favorit për të shtuar një trofe tjetër në muzeun e tij këtë vit.

Duhet të ketë edhe disa sezone të faktorit ‘Z’ për secilin lojtar, pasi të dy kanë bërë një ndryshim të madh në sukseset e ekipeve të tyre, kjo është arsyeja pse ata kanë fituar Topin e Artë kaq shumë herë.

Sido që të jetë, është e sigurt të thuhet se ky algoritëm i ri, megjithëse interesant, nuk do të ndihmojë në të vërtetë për të vendosur se kush është më i miri.

(Kosova Sot Online )