GrandSlamet që pritet t’i humbasë Djokovic

  • A.P /
  • 16 January 2022 - 14:10
GrandSlamet që pritet t’i humbasë Djokovic

Novak Djokovic është deportuar nga Australia në Evropë këtë të diel pas një debati për statusin e tij të vaksinimit COVID-19.

Serbi do të humbasë Australian Open, por do të ketë pikëpyetje të mëdha lidhur me karrierën e tij në vazhdim.

34-vjeçari e ka bërë synimin e tij të karrierës për të fituar të gjithë titujt e Grand Slam në një sezon të vetëm pasi humbi finalen e fundit të US Open ndaj Daniil Medvedev, por kjo ambicie është nën kërcënim pas ngjarjeve të fundit në Australi.

Ndërsa Djokovic është i pavaksinuar kundër COVID-19, i vetmi turne Grand Slam në të cilin do të mund të luajë është Roland Garros, pasi protokollet e garave lejojnë lojtarët e pavaksinuar të marrin pjesë.

Turnetë që Djokovic pritet të mungojë

Si në Mbretërinë e Bashkuar ashtu edhe në Shtetet e Bashkuara është e detyrueshme që të vaksinohet plotësisht për të hyrë në vend, që do të thotë se Djokovic do të humbasë si Wimbledon ashtu edhe US Open.

Shtetet e Bashkuara organizojnë gjithashtu tre nga nëntë ngjarjet Masters 1000 në kalendarin e tenisit: Indian Wells, Miami dhe Cincinnati.

Ka vendime të mëdha për t’u marrë në kampin e numrit një të botës në muajt e ardhshëm nëse ai do të përmbushë ambiciet e tij të mbetura përpara se të pensionohet.


(Kosova Sot Online)