Transferimet më të këqija të janarit në historinë e Ligës Premier

  • S.A /
  • 24 January 2022 - 10:48
Transferimet më të këqija të janarit në historinë e Ligës Premier

Afati kalimtar i janarit sjell mundësinë që skuadrat të vazhdojnë me garat për trofe, betejën për pozitat evropiane dhe për të qëndruar në ligë, por transferimet në muajin e parë të vitit nuk kanë shkuar gjithmonë mirë në Ligën Premier.

Ndërsa Bruno Fernandes, i votuar si transferimi më i mirë i janarit ndonjëherë, dhe Virgil van Dijk janë shembuj veçanërisht të mirë të asaj që mund të bëhet në janar, trajnerët shpesh shpjegojnë se sa i vështirë është biznesi i transferimeve në këtë kohë të vitit.

Nëse nuk paraqitet një pazar absolut, ose nëse ekipi juaj nuk ka nevojë të madhe për një lojtar, shpesh është më mirë të prisni deri në verë.

Me një kokë më të qartë, jashtë situatës dramatike së një edicioni në vazhdim, dhe më gjatë për të vendosur se kë të nënshkruajë, ndoshta disa strategë do t’i kishin shmangur disa nga këto gabime.

Që nga fillimi i afatit kalimtar të janarit në vitin 2003, ka pasur disa tollovi të vërteta dhe më poshtë është përpiluar një listë me transferimet më të këqija.

17). Joey Barton – Mund të duket disi e ashpër të përfshihet një transferim i lirë në listë, por lëvizja e Bartonit në Burnley, periudha e tij e dytë në klub, zgjati vetëm 14 paraqitje në ligë dhe tre muaj, përpara se të suspendohej nga futbolli për dhjetë muaj.

16). Kim Kallstrom – Për një gjeneratë fansash, Kallstrom njihej më së miri si një nënshkrim i volitshëm në Championship Manager. Ai mbërriti në Arsenal, duke fituar një lëndim serioz dhe luajti vetëm katër ndeshje në të gjitha garat, megjithëse ai shënoi një penallti në ndeshjen gjysmëfinale të FA Cup.

15). Steven Caulker – Caulker e filloi sezonin në Southampton në formë huazimi, humbi 6-1 nga Liverpool dhe Reds menduan se do ta merrnin atë nga duart e Saints. Ai luajti tre ndeshje në ligë, të gjitha si zëvendësues.

(Kosova Sot Online )