Tre vjet pas diagnostikimit me kancer, snowboarderi amerikan fiton medaljen e artë në Lojërat Olimpike Dimërore

  • S.A /
  • 08 February 2022 - 14:46
Tre vjet pas diagnostikimit me kancer, snowboarderi amerikan fiton medaljen e artë në Lojërat Olimpike Dimërore

Max Parrot i Kanadasë ka fituar medaljen e artë në ‘slopestyle olimpik’ në dëborë tre vjet pasi u diagnostikua me kancer. Ai e quajti atë “vrapimin më të mirë të jetës së tij” pasi rezultati i tij i dytë prej 90.96 e pa atë të fitoi medaljen kryesore. Ndërkohë, 17-vjeçari i Kinës Su Yiming mori medaljen e argjendtë, ndërsa kanadezi Mark McMorris fitoi bronz.

Në vitin 2019, Parrot u diagnostikua me limfomën Hodgkin. Duhej të fillonte të ndërmerrte një kimioterapi gjashtëmujore. Dhe në Pekin fitoi medaljen e parë të artë në karrierën e tij, një arritje që tregon se gjithçka është e mundur. “Kjo thjesht tregon se si çdo gjë është e mundur”, deklaroi ai. “Tre vjet më parë, isha shtrirë në një shtrat spitali pa energji, pa muskuj, pa kardio. Dhe sot, unë jam një fitues i medaljes së artë olimpike dhe bëra vrapimin më të madh të jetës sime”. Pavarësisht medaljes së artë, sipas disave, pati polemika rreth gjykimit të garës së tij të dytë. Mendohej se, gjatë rezultatit të tij të dytë prej 90.96, një nga gjyqtarët bëri një “gabim”. “Ky është një gabim nga ana e gjyqtarëve”, ka thënë komentatori i BBC-së, Ed Leigh, i cili mendoi se Parrot duhet të kishte kapur dërrasën e tij gjatë lëvizjes, por ai në vend të kësaj dha atë që Leigh e quajti “kapje e dukshme e gjurit”.

 

(Kosova Sot Online )