Rusia e Bjellorusia përjashtohen edhe nga hendbolli

  • S.A /
  • 01 March 2022 - 12:01
Rusia e Bjellorusia përjashtohen edhe nga hendbolli

Bota e sportit po vazhdon ta ndëshkojë Rusinë. Pas futbollit e basketbollit, edhe Federata Evropiane e Hendbollit vendosi të përjashtojë Rusinë, si ndëshkim për sulmin e saj ushtarak ndaj Ukrainës. EHF-ja ka dalë me njoftim zyrtar përmes së cilit njofton se i ka suspenduar Rusinë dhe Bjellorusinë. “Ekipet kombëtare dhe klubet nga Rusia dhe nga Bjellorusia janë suspenduar deri në një njoftim të ri”, shkruan në njoftimin e shtëpisë së hendbollit evropian.“Me pamjet e situatës së luftës në Ukrainë dhe me referencën e rekomandimeve nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar, Komiteti Ekzekutiv i Federatës Evropiane të Hendbollit e mori këtë vendim të hënën mbrëma pas mbledhjes së jashtëzakonshme”, shkruan tutje në njoftimin e EHF-it.

Me këtë rast, Rusia dhe Bjellorusia, si bashkëpunëtore e saj, nuk do të ftohen në organizimet e ardhshme të hendbollit. Federata Evropiane shpreh keqardhje ndaj sportistëve, klubeve dhe ekipeve kombëtare të Rusisë dhe të Bjellorusisë, ndërkohë që shpreson që rikthimi i paqes do ta ndryshojë vendimin. 

(Kosova Sot Online )