Pasi humbi penalltinë vendimtare, Yilmaz pensionohet nga kombëtarja e Turqisë

  • S.A /
  • 25 March 2022 - 12:32
Pasi humbi penalltinë vendimtare, Yilmaz pensionohet nga kombëtarja e Turqisë

Ylli dhe kapiteni i Turqisë, Burak Yilmaz, ka njoftuar pensionimin nga futbolli ndërkombëtar pas humbjes 3-1 të vendit të tij ndaj Portugalisë, në të cilën veterani humbi një penallti të rëndësishme. Humbja do të thotë se Turqia nuk do të marrë pjesë në Kupën e Botës në Katar më vonë këtë vit. Yilmaz fillimisht kishte qenë heroi i kombit të tij në ndeshjen e play-off-it, duke i kthyer ata përsëri në lojë pasi golat e Otavio dhe Diogo Jota kaluan Portugalinë në avantazh 2-0. Sulmuesi i Lille shënoi për Turqinë për të ngushtuar epërsinë e Portugalisë dhe më pas pati mundësinë të barazonte ndeshjen me një penallti në minutën e 83-të të ndeshjes.

Por presioni e mposhti Yilmazin dhe pothuajse në stilin e Roberto Baggio, 36-vjeçari e goditi topin lart mbi portë.

Pas ndeshjes, Yilmaz qartësisht emocionues u tha gazetarëve: “Nuk e di se si nuk shënova, jam ende në shok. Ne e mërzitëm vendin tonë. Më vjen keq. Me vjen shume keq. Ky ishte shansi im i fundit në Kupën e Botës. Që sot, kjo ka mbaruar.

“Thashë me vete se ishte një gol i sigurt kur fituam penalltinë. Fillova të mendoj për të ardhmen. Jam i zhgënjyer sepse nuk kam menduar kurrë ta humbas. Më vjen keq. Do ta kujtoj këtë penallti çdo natë të jetës sime, ndoshta pa gjumë, në ëndrrat e mia. Nuk do të doja të largohesha pas një ndeshje si kjo, por nuk mendoj se është e drejtë të vazhdoj. Faleminderit trajnerëve të mi. Vendimi im për të lënë nuk është emocional. Unë e marr këtë vendim logjikisht. Nëse ndodhin situata ekstreme, të pabesueshme, atëherë unë do të ndihmoj. Vendi ynë duhet t’ua kalojë flamurin miqve tanë të rinj. Brezi i ri, struktura e re. Kjo është gjëja e duhur. Vendimi im nuk është rezultat i zhgënjimit dhe as për penallti. Unë mendoj se vëllezërit tanë do të bëjnë atë që është e nevojshme që tani e tutje”, tha Yilmaz.

Yilmaz ka luajtur për Turqinë për 16 vjet, duke bërë debutimin e tij në vitin 2006. Ai ka 77 paraqitje gjithsej me 31 gola. 

(Kosova Sot Online )