Jo vetëm penalltia e Jorginhos, këto janë gabimet që çuan në eliminimin e Italisë nga Kupa e Botës

• 25 March 2022 - 14:11

Italia kishte fatin në duart e saj gjatë fazës kualifikuese të Kupës së Botës, por mbeti pa u kualifikuar në Katar 2022 për shkak të disa gabimeve vendimtare, duke përfshirë gabimet e Jorginhos nga penalltia kundër Zvicrës. Playmakeri i Chelseat-it goditi dy penallti në dy ndeshje kundër zviceranëve gjatë grupit kualifikues duke i detyruar Azzurrit në dy barazime. Ish- ylli i Napolit dhe Hellas Verona është i vetëdijshëm se sa të rënda kanë qenë ato dy gabime për Azzurrit, duke thënë se kujtimi do ta ndjekë atë gjatë gjithë jetës së tij. Megjithatë, Jorginho nuk është i vetmi fajtor për fiasko të dytë radhazi të Azzurrit në Kupën e Botës, pasi shumë gabime të tjera i kushtuan Italisë kualifikimin. Shtator 2021, ndeshja e parë e Italisë si kampione evropiane. Federico Chiesa kaloi Azzurrit në avantazh pas 16 minutash, por Atanas Iliev barazoi rezultatin para pushimit duke shfrytëzuar në maksimum një gabim në mbrojtje të Alessandro Florenzi që i hapi rrugën asistimit të Kiril Despodov nga e majta.

Zvicër-Itali 0-0: Berardi dhe Jorginho

Azzurri vizitoi Zvicrën tre ditë më vonë, duke barazuar 0-0. Para gabimit të Jorginhos në pjesën e dytë, Domenico Berardi humbi një rast të madh brenda zonës, duke mos arritur të gjente rrjetën pas një asistimi të shkëlqyer nga Manuel Locatelli. Në një farë mënyre, ishte edhe më e lehtë se një penallti, por Yann Sommer arriti të mohojë anësorin e Sassuolos përpara se të priste penalltinë e Jorginhos.

Itali-Zvicër 1-1: Barella dhe Jorginho

Dy muaj më vonë (12 nëntor) Azzurri priti Zvicrën në Stadio Olimpico të Romës. Portieri i tyre Sommer ishte edhe një herë vendimtar. Italia pranoi një gol në pjesën e parë, por Giovanni Di Lorenzo barazoi para pushimit. Nicolò Barella pati një tjetër mundësi për të gjetur rrjetën pak minuta para golit të Di Lorenzo. Jorginho më pas humbi penalltinë e tij të tretë radhazi me Azzurrit në pjesën e dytë duke e dërguar atë mbi traversë.

Itali-Maqedonia e Veriut 0-1: Berardi

Italia dominoi ndeshjen, pati 32 goditje, pesë në portë, por Maqedonisë së Veriut iu deshën vetëm dy për të shënuar fitoren. Nga të gjitha rastet e krijuara nga Italia, më e pabesueshmja ishte ndoshta ajo e Berardit, i cili ndaloi një pasim të Stole Dimitrievskit, por disi nuk arriti të gjente rrjetën me një goditje të dobët në portën boshe, të shpëtuar nga portieri i Maqedonisë së Veriut.