Po përgatitet blerja e Manchester United – tifozët e Djajve të Kuq e dinë shumë mirë kush është ofertuesi

  • S.A /
  • 10 August 2022 - 12:30
Po përgatitet blerja e Manchester United – tifozët e Djajve të Kuq e dinë shumë mirë kush është ofertuesi

Ish-drejtori i Manchester United, Michael Knighton, ka deklaruar se po përgatit një ofertë për të blerë klubin.

United ka qenë në pronësi të familjes Glazer që nga viti 2005, të cilët vazhdimisht kanë marrë kritika masive nga tifozët për mënyrën në të cilën ata e kanë drejtuar klubin që nga marrja e kontrollit.

Protestat kanë ardhur dhe kanë shkuar me kalimin e viteve, por presioni ka filluar të rritet edhe një herë pasi nuk arriti të mbështesë plotësisht trajnerin e ri Erik ten Hag në tregun e transferimeve dhe të sjellë ndryshimet që i duhen klubit për t’u rikthyer në majat e botës së futbollit.

Tifozët e United protestuan edhe një herë përpara ndeshjes së tyre hapëse të sezonit 2022/23, një humbje 2-1 në shtëpi ndaj Brighton, me turmat që detyroi mbylljen e megastore para ndeshjes.

Presioni i shtuar për familjen Glazer për të shitur klubin e ka shtyrë Knighton të flasë dhe të deklarojë se ai ka një konsorcium gati për të nisur një ‘ofertë armiqësore’ për të blerë klubin nga pronarët aktualë.

Kush është Michael Knighton?

Knighton është një emër që do të tingëllojë i njohur për tifozët më të vjetër të United.

Biznesmeni 70-vjeçar u përpoq të blinte Djajtë e Kuq në vitin 1989 në një marrëveshje blerjeje me vlerë 25 milionë euro – një tarifë rekord për një klub britanik në atë kohë.

Martin Edëards, Kryetari i klubit në atë kohë, e pranoi ofertën dhe Knighton madje u shfaq në fushë në Old Trafford para tifozëve.

Por, marrëveshja e tij e blerjes përfundimisht do të dështonte pasi investitorët e tjerë që po ndihmonin financimin e blerjes së tij u tërhoqën nga marrëveshja, duke e lënë atë të paaftë për të parë përmes premtimit të tij për të fituar kontroll të plotë dhe për të investuar në mënyrë të konsiderueshme.

Megjithatë, koha e tij e lidhur me klubin nuk mbaroi; Knighton në vend të kësaj do të përfundonte duke zënë një vend në bordin e drejtorëve pasi u bë e qartë se ai nuk mund të përmbushte marrjen e kontrollit përpara afatit.

Duke folur për kanalin e tifozëve të United në YouTube ‘Man Utd The Religion’, Knighton kritikoi pronarët aktualë dhe skemën e tyre të propozuar të përkrahësve të ndarjes së tifozëve dhe e quajti United ‘një klub në krizë’.

Në intervistë, Knighton tha: “Ne (Manchester United) kemi një pronësi të paaftë dhe sinqerisht të padobishme, të cilët dinë pak për këtë lojë futbolli”.

“Të gjithë e dinë se ne kemi nevojë për pronësi të re të këtij klubi futbolli dhe ky është qëllimi im. Këto janë objektivat e mia. Unë jam duke bërë përparim të mirë dhe vazhdoj të flas me njerëzit. Unë kam disa bashkëpuntorë të mirë me financa të mira”.

“Tani jemi duke punuar për dokumentin e ofertës. Mos harroni, kjo është një ofertë armiqësore. Kjo thjesht do të thotë se klubi nuk është zyrtarisht në shitje”.

“Por, qëllimi im është t’u paraqes këtyre pronarëve një ofertë komerciale legjitime, potente dhe të duhura për të thënë ‘ju mbaroi rruga, është koha për të shkuar’”.

“Sinqerisht, tifozët në mbarë botën janë mjaftuar nga ky regjim… Klubi është në krizë dhe do të mbetet në krizë ndërkohë që ne kemi këtë pronësi aktuale. Kjo është situata”.

Knighton vazhdoi në intervistë, duke parashikuar protesta të mëtejshme dhe duke konfirmuar ofertën e tij për të blerë klubin: “Ata (tifozët) do të protestojnë dhe me të drejtë. Është e vetmja mënyrë që ata mund të shprehin zhgënjimin e tyre dhe të shpresojnë që pronësia aktuale të ulet dhe më në fund të dëgjojë, dhe në fund të vendosë të shesë përfundimisht aksionet e tyre”.

“Konsorciumi im është gati dhe po pret. Fondet janë të premtuara. Dokumenti i ofertës është duke u hartuar dhe do të prezantohet”.

Siç tha Knighton, nuk ka pasur asnjë komunikim zyrtar nga familja Glazer se United është në shitje.

Por, me klubin që po lufton për të arritur objektivat e dëshiruara të transferimit dhe presioni i tifozëve që vazhdon të rritet, duket sikur ka kohë të pasigurta që rrethojnë United dhe pronësinë e tyre.

Blerja e suksesshme e një klubi futbolli është një proces që kërkon kohë dhe i kujdesshëm në kohën më të mirë, kështu që një përpjekje për të përfunduar blerjen e United me siguri do të jetë e ndërlikuar. Nëse Knighton mund të vazhdojë apo jo dëshirën e tij për të blerë klubin, mbetet për t’u parë. 

(Kosova Sot Online )