Tyson Fury konfirmon luftën për titull të botës në boks, kundërshtari nuk është Joshua

  • S.A /
  • 20 October 2022 - 08:25
Tyson Fury konfirmon luftën për titull të botës në boks, kundërshtari nuk është Joshua

Boksieri anglez, Tyson Fury më në fund ka konfirmuar luftën që pritej të vuloste rikthimin e tij në ringun e boksit.

Nuk do të jetë Anthony Joshua, nuk është Oleksandr Usyk, por do të jetë Derek Chisora ​​që të përfundojë trilogjinë e tij. Lufta mes Furyt dhe Chisoras. Sipas informacioneve të zbuluara nga The Sun, lufta mes Furyt dhe Chisora ​​do të zhvillohet në stadiumin e Tottenham Hotspur, një vend me një kapacitet prej 62,800 tifozësh. Kjo nuk llogarit njerëzit që mund të hyjnë në ulëset brenda fushës. Ndeshja do të zhvillohet më 3 dhjetor

Një luftë në stadium në Londër në dhjetor nuk po shihet si diçka ideale, pasi kryeqyteti anglez do të përjetojë temperatura të ftohta gjatë natës. Sipas raportimeve të gazetës The Sun, çatia do të mbulohet për të shmangur një ndjesi ngrirjeje. Megjithatë, tifozët e pranishëm mund të përballen me temperatura të ulëta. Vetë lufta e sheh Furyn të kthehet në një stadium futbolli me kapacitet të madh pas ndeshjes së tij të fundit në prill, ku ai mundi Dillian Whyte në Wembley.

Sa i përket vendit të ndeshjes, stadiumi i Tottenham Hotspur është përdorur edhe më parë për boks pasi ishte mikpritës i ndeshjes mes Anthony Joshua dhe Oleksandr Usyk. Tifozët e boksit kanë pasur një reagim të përzier ndaj lajmeve të përleshjes mes Tyson Fury dhe Derek Chisora.

Duke kujtuar përplasjet e fundit mes dy boksierëve, tifozët kanë kujtuar se si Tyson Fury fitoi pa asnjë shqetësim ndaj Chisora.

Megjithatë, Fury ishte jashtë opsioneve pasi Anthony Joshua dhe Oleksandr Usyk – të lënduar – refuzuan të luftonin kundër tij.

Në një mënyrë ose në një tjetër, me siguri do të ketë shumë zhurmë rreth këtij rasti ndërsa ‘Gipsy Kings’ bën rikthimin e tij të shumëpritur në ring.

(Kosova Sot Online )