Messi thyen dy rekorde të Maradonës në fitoren e Argjentinës ndaj Australisë

  • A.P /
  • 04 December 2022 - 10:14
Messi thyen dy rekorde të Maradonës në fitoren e Argjentinës ndaj Australisë

Lionel Messi ka thyer dy rekorde, të vendosura më parë nga Diego Maradona, pas fitores 2-1 të Argjentinës ndaj Australisë në 1/16 e Kupës së Botës 2022 të shtunën.

Ylli i Paris Saint-Germain bëri paraqitjen e tij të 1000-të në karrierë në stadiumin Ahmad bin Ali, si dhe të 100-tën si kapiten i Argjentinës, dhe ai hapi rezultatin në minutën e 35-të kur vendosi një goditje me këmbën e majtë në fund. qoshe.

Julian Alvarez më pas shfrytëzoi një gabim të Mathew Ryan për të hedhur topin në portën e zbrazët pak para përfundimit të orës, dhe megjithëse një autogol i Enzo Fernandez i dha Australisë shpresën për një rikthim të vonë, dy herë kampionët e botës vazhduan të përparojnë në tetë të fundit.

Messi, i cili u shpall lojtari i ndeshjes, tani ka shënuar gjithsej 94 gola ndërkombëtarë për Argjentinën, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”, duke përfshirë nëntë në Kupën e Botës, me goditjen e tij kundër Australisë për të parën në raundet eliminatore të turneut.

35-vjeçari tani është bërë golashënuesi i dytë më i mirë i Argjentinës në Kupën e Botës, duke kaluar ikonën globale Maradona dhe Guillermo Stabile, të cilët të dy shënuan tetë herë për vendin e tyre.

(Kosova Sot Online)