A e dini pse futbollistët më të mirë në botë kryejnë penallti kaq të dobëta?

  • A.P /
  • 09 December 2022 - 15:01
A e dini pse futbollistët më të mirë në botë kryejnë penallti kaq të dobëta?

Ka gjasa që të ketë penallti në Kupën e Botës gjatë dy ditëve të ardhshme. Ka pasur të paktën një në çerekfinalet e nëntë turneve të fundit, duke arritur kulmin në 1986 kur tre nga katër ndeshjet shkuan në penallti.

Megjithatë, pak prej tyre mund të kenë paraqitur një grup goditjesh pikash aq të dobëta sa në ndeshjet e 16-të të fundit në Katar. Japonia doli me një klithmë teksa portieri i Kroacisë Dominik Livakovic shpëtoi përpjekjet e zbutura Takumi Minamino, Kaoru Mitoma dhe Maya Yoshida u mohuan të gjithë nga Livakovic.

Trajneri i Spanjës, Luis Enrique, ishte i vendosur në kampin "nuk është llotari", duke thënë para ndeshjes së 16-të të fundit të ekipit të tij me Marokun se ai u kishte thënë lojtarëve të merrnin 1000 penallti në stërvitje kur ishin me klubet e tyre.

Ose nuk po dëgjonin ose nuk funksionoi pasi tre lojtarët e parë që tentuan njërin, të gjithë dështuan të konvertoheshin. Pablo Sarabia, i cili u fut në lojë në fund të ndeshjes vetëm për atë detyrë, goditi shtyllën ndërsa Carlos Soler dhe Sergio Busquets patën përpjekjet e tyre të buta për të kaluar Marokun.

Pasi doli gjithashtu në të njëjtën fazë në penallti kundër Rusisë katër vjet më parë, ishte një paraqitje e pashpjegueshme nga një ekip që përmbante disa nga lojtarët teknikisht më të talentuar në këtë sport.

Aspekti më i dukshëm i të dy gjuajtjeve të 2022 ishte cilësia tronditëse e dobët e goditjeve. Gjashtë penalltitë e ekzekutuara nga skuadrat humbëse u goditën të gjitha pa shumë fuqi dhe jo drejt këndit, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”, një strategji që la tifozët dhe ekspertët të kruanin kokën dhe u dha portierëve fitore të lehta.

Kompania e të dhënave Nielsen Gracenote ka analizuar të gjitha penalltitë e marra në pesë Kupat e Botës së fundit, duke përfshirë Katarin, dhe zbuloi se gjuajtja e ulët djathtas (50%) ose majtas (68%) ka shkallën më të ulët të suksesit - madje edhe këto shifra nuk e bëjnë. Faktori sa larg djathtas apo majtas.

Nuk është për t'u habitur, të shtënat në zonën e sipërme, qofshin të gjera apo qendrore, kanë një normë konvertimi 100% - 20 përpjekje në këtë studim. Edhe pse mund të duket më shumë rrezik në ngjitjen lart, vetëm pesë penallti kanë goditur ose kanë kaluar mbi shtyllë në atë kohë, ndërsa shtatë kanë goditur një shtyllë ose kanë kaluar jashtë.

Ish-sulmuesi i Anglisë, Alan Shearer, kishte një rekord të shkëlqyer penallti, e arritur zakonisht duke e goditur topin lart në një kënd, në mënyrë që edhe nëse një portier zhytej drejt tij, ai nuk kishte asnjë shans për ta shpëtuar atë.

(Kosova Sot Online)