Finalja e madhe Argjentinë - Francë: Messi kundër Mbappes, publikohen formacionet

  • A.P /
  • 18 December 2022 - 14:36
Finalja e madhe Argjentinë - Francë: Messi kundër Mbappes, publikohen formacionet

A do ta fitojë me në fund Messi trofeun që i mungon në kabinetin e tij, apo Mbappe do ia thyejë ëndrrën atij duke e fituar përsëri?

Ky Botërori ka qenë gjithçka që do të dëshironte një shikues futbolli. Kishte një zhgënjim të madh, si ai me Arabinë Saudite që fituan kundër Argjentinës. Kishte gola të mëdhenj të tilla të shënuar si ai i Richalirson i shënuar me vole kundër Serbisë e që shfaqte spektakël.

Historia u shkrua, kur Maroku mundi Portugalinë për t’u bërë kombëtarja e parë nga Afrika që arrin në mesin e katër skuadrave më të mira. Secili nga 32 vendet i ka dhënë të gjitha, me disa që mund ta mbajnë kokën lart, dhe disa të tjerë që nuk lanë asgjë pa bërë për të treguar përpjekjet e tyre.

Megjithatë, tani pas tërë atyre dramave, festës dhe lotëve, erdhi puna të dy Kombëtare. Franca dhe Argjentina do të luajnë një ndeshje të përsëritur të 1/8-ës së finales më 2018, për të vendosur kush do ta fitojë Botërorin e edicionit të 22-të.

Në ëndrrat e Lionel Messit janë shpresat e një kombi të tërë. Argjentina shpreson që ta fitojë Botërorin për herë të parë që prej vitit 1986 dhe ndoshta për t’i dhënë fund me një fitore për njërin prej futbollistëve më të mirë në botë, Messi. Ata do të shikojnë që mos t’ia thyejnë zemrën atij si në Botërorin në Brazil më 2014 kur ata humbën nga Gjermania.

Gjatë tërë kësaj gare, kemi pasur një Argjentinë të fort në sulm dhe mbrojtje. E përzier me teknikën kreative të gjeniut Messi dhe përfundimet klinike të Julian Alvares që kapërcyen të gjitha pengesat dhe tani janë afër për ta fituar edhe një finale.

Tifozët janë optimist se do ta bëjnë këtë dhe do ta marrin trofeun në shtëpi.

Në anën tjetër Franca janë kundërshtarët që tashmë i kanë mposhtur ata katër vite më parë. Para garës, pak kanë pritur që Kylian Mbappe me shokë do të arrinin këtu. Me mungesa të veteranëve ata ja kanë dalë që të arrin këtu dhe mund ta fitojnë atë.

Kështu, për Argjentinën nga minuta e parë ka startuar në portë Emiliano Martinez e ku para tij në mbrojtje janë: Otamendi, Molina, Romero dhe Taglafico. Në mesfushë sot luajnë  De Paul, Di Maria, Fernández, Mac Allister kurse sulmit i prin:  Messi dhe Álvarez.

Në anën tjetër për Francën Lorris është në portë, kurse para tij në mbrojtje: Koundé, Varane, Upamecano dheThéo Hernandez. Në mesfushë janë: Tchouaméni, Rabiot; Dembélé, Griezmann dhe Mbappe kurse sulmit i prin i vetëm Giroud. 

Image

(Kosova Sot Online)