Këta janë 10 trajnerët me rekordin e pikëve më të mira për lojë në historinë e Premier Ligës

  • S.A /
  • 29 December 2022 - 15:07
Këta  janë 10 trajnerët me rekordin e pikëve më të mira për lojë në historinë e Premier Ligës

Premier League ka qenë shtëpia e disa menaxherëve të mrekullueshëm që nga fillimi i saj në 1992, gjë që ka ndihmuar anën taktike të lojës të përparojë në mënyra të ndryshme, transmeton "Kosova Sot Online". 

Por shtrohet pyetja se  cili prej tyre ka dalë më mirë për sa i përket pikëve të fituara për ndeshje?Ndërsa ka padyshim interes për stilin e lojës së trajnerit, mënyrën se si ata krijojnë skuadrat e tyre dhe çfarë bëjnë për të marrë më të mirën nga lojtarët e tyre, barometri kryesor për sukses është nëse ata janë në gjendje të udhëheqin vazhdimisht ekipin e tyre në tre pikë. 

Me këtë në mendje, këta janë 10 trajnerët me rekordin më të mirë të pikëve për lojë në historinë e Premier League sipas All Football News.

10. Mikel Arteta – 1.82

Dy sezonet e para të ish-kapitenit të Arsenalit në krye të Topçinjve të tij të dashur i panë ata të përfundojnë në vendin e 8-të – renditja më e ulët e klubit që nga viti 1995.

Por mantra e ‘besimit të procesit’ është vërtetuar mirë dhe me të vërtetë me kalimin e kohës, veçanërisht në 2022-2023 deri më tani, me Arsenalin që ulet në krye të pemës pasi mori 40 pikë nga 45 që ofroheshin.

Kjo përfundimisht kulmon me një mesatare prej 1.82 pikësh për lojë. E tillë është skuadra e jashtëzakonshme e Arsenalit që Arteta ka ndërtuar sipas imazhit të tij, nuk do të habiteshim nëse e shihnim Artetën të ngjitet disa vende në këtë listë në vitet e ardhshme.

9. Carlo Ancelotti – 1.84

Rekordi i përgjithshëm i Don Carlo-s u godit me atë periudhë relativisht të paharrueshme në krye të Evertonit. Por më pas t’i çosh Toffees në vendin e 12-të dhe të 10-të nuk duket aq i keq në pamje të pasme.

As që çon Chelsea në vendin e parë dhe të dytë. 1.84 pikë për lojë në përgjithësi. Superbo.

8. Thomas Tuchel – 1.94

Megjithëse gjërat dolën në mënyrë jospektakolare në fund, mos harroni se viti 2021 i Tuchel ishte i jashtëzakonshëm.

Pasi zëvendësoi Frank Lampard në janar, gjermani e çoi Chelsean në një ecuri të jashtëzakonshme, duke i udhëhequr Blutë nga e nënta në ligë deri në të katërtin dhe, më e rëndësishmja, duke fituar Ligën e Kampionëve kundër Manchester Cityt në Porto.

Tuchel nuk mundi kurrë të merrte një sfidë për titullin e Bluve dhe u shkarkua pas një fillimi të dobët në 2022-23, por rekordi i tij në Premier League është me të vërtetë shumë i respektueshëm. 1.94 pikë për lojë është një kthim solid.

7. Arsene Wenger – 1.96

Wenger mban rekordin e Premier League për më shumë ndeshje të kryera, me 828 nga 1996 deri në 2018.

Fakti që gjatë asaj periudhe 22-vjeçare ai arriti të mbajë një mesatare të shkëlqyer prej 1.96 pikësh është e jashtëzakonshme. Ishte e tillë jetëgjatësia dhe qëndrueshmëria e tij, duke i çuar Gunners në top-katërsh në 20 fushata të njëpasnjëshme, saqë nuk është çudi të shohësh tiparin legjendar francez në top 10.

6. Jose Mourinho 2.03

Harrojeni atë që ndodhi në Manchester United dhe Tottenham për një minutë dhe kujtoni Mourinhon në vitet e tij të hershme në Chelsea, duke fituar lojëra dhe ndeshje mendore për të fituar trofeun pas trofeut të Bluve.

Mund të argumentohet se ai nuk ka të njëjtën atmosferë si dikur – edhe pse ai e ka bërë Romën të luajë disa gjëra drithëruese tani – por ai ka qenë i padiskutueshëm gjatë gjithë kohës së tij në Premier League.

Ai na dha shumë pikë, por ka marrë edhe më shumë pikë në tabelë – 2.03 për lojë, për të qenë të saktë. Kjo është trashëgimia e futbollit.

5. Roberto Mancini – 2.05

Kur gjërat ishin të mira për italianin, ato ishin të shkëlqyera, siç nënkuptohej nga skuadra e tij nga Manchester City që fitoi një nga trofet më dramatike të Premier League në histori.

Sidoqoftë, në kohën kur Martin Tyler kishte pushuar së bërtituri “Aguerooooo”, gjërat tashmë ishin përkeqësuar. Brenda pak muajsh, ai po e humbiste qetësinë ndaj raporteve që thoshte se do të zëvendësohej nga Manuel Pellegrini, si dhe po fliste keq me dhomën e tij të pasme dhe stafin e lojës.

Ai u shkarkua përfundimisht në fund të sezonit 2012-13 pasi humbi finalen e FA Cup kundër Wigan Athletic. Fakti që ai ende merr 2.05 pikë për lojë tregon se sa efektiv ishte në maksimumin e tij.

4. Antonio Conte – 2.07

Ka shumë menaxherë që kanë zgjedhur të vendosin tre qendërmbrojtës në Premier League, por Conte është padyshim njeriu që ka marrë maksimumin nga zgjedhja e formacionit.

Ai bëri ndryshimin në ekipin e tij Chelsea pas një humbjeje kundër Arsenalit në shtator 2016, dhe ishte një vendim që e ndihmoi atë të fitonte trofeun e Premier League nëntë muaj më vonë. Ai u shkarkua një vit pas kësaj pas një fushate më pak të suksesshme.

Kthimi i italianit në Premier League – dhe Londër – pa Tottenham të gëzonte një formë të jashtëzakonshme në gjysmën e dytë të sezonit 2021-22, duke rezultuar në kualifikimin e Arsenalit në Champions League.

Rezultatet në sezonin e parë të plotë të Conte në krye të Spurs nuk kanë qenë aq mbresëlënëse, por trajneri ende krenohet me një kthim të shkëlqyer prej 2.075 pikësh për lojë nga 120 ndeshjet e tij në Premier League.

3. Jurgen Klopp – 2.12

Klopp kishte një punë djallëzore për të rindërtuar kur mbërriti për herë të parë në Anfield dhe skuadra e tij gjithashtu pësoi një ecuri të tmerrshme në sezonin 2020-21, kur ata u ndanë nga lojtarët e tyre më të mirë nga një seri lëndimesh.

Fakti që ai është kaq i lartë në këtë listë atëherë është dëshmi se sa i pamëshirshëm ishte Liverpool në 2018-19 dhe 2019-20 dhe përsëri në 2021-22.

Përpjekjet e Liverpool-it në 2022-2023 deri më tani kanë parë që PPG-ja e tij të bjerë pak, në 2.12, që është ende e jashtëzakonshme.

Nuk ka shumë trajnerë që marrin lavdinë e përjetshme të përfundimit të karrierës së tyre në krye – Ferguson është një prej tyre. Kur u largua nga posti i trajnerit të Manchester United në vitin 2013, skocezi e bëri këtë duke marrë medaljen e tij të 13-të të fituesit të Premier League.

2. Sir Alex Ferguson – 2.16

Për fat të mirë për tifozët e Djajve të Kuq, nuk ka nevojë të shqyrtojmë atë që ka ndodhur që nga largimi i tij. Thjesht shijoni kujtimet e të gjitha atyre fitoreve dhe 2.16 pikëve të Fergusonit për lojë.

1. Pep Guardiola – 2.34

Ka shumë njerëz që do të donin të besoni se Guardiola nuk është gjë tjetër veçse një “mashtrues tullac”. Me sa duket, për shkak të faktit se ai ka shpenzuar shuma të mëdha për mbrojtësit ndërsa e ka shtyrë Manchester Cityn përpara, sukseset e tij nuk llogariten.

Epo, tregoni këtë për katër titujt e tij në Premier League, rekordin e pikëve që mori në 2017-18, rekordin e përbashkët për fitore në një sezon, rekordin e përbashkët për shumicën e fitoreve radhazi dhe ekipin e tij që shënoi më shumë gola në një sezon, si dhe 2.34 pikët e tij për lojë, shuma më e lartë e çdo trajneri të Premier League.

Shënim: këtu u përfshinë vetëm menaxherët që kanë marrë përsipër 38 ose më shumë ndeshje në Premier League, kështu që tani për tani, Erik ten Hag (1,93ppg) humbet.

(Kosova Sot Online )