Me vetëm 24 vjet, Kylian Mbappe do të emërohet kapiten i Francës

  • S.A /
  • 02 February 2023 - 15:34
Me vetëm 24 vjet, Kylian Mbappe do të emërohet kapiten i Francës

Kylian Mbappe thuhet se do të emërohet kapiteni i Kombëtares së Francës, në moshën 24-vjeçare. Shiriti i kapitenit është i lirë pas pensionimit të portierit Hugo Lloris, i cili kërkoi kohë në karrierën e tij ndërkombëtare pas Kupës së Botës “Katar 2022”, përcjell "Kosova Sot Online".

36-vjeçari u largua nga arena ndërkombëtare, pasi ka bërë 145 paraqitje mbresëlënëse që nga debutimi i tij për Francën në vitin 2008.

Raphael Varane kishte qenë në linjë për të zëvendësuar Llorisin si kapiten i Francës, por mbrojtësi i Manchester Unitedit e njoftoi gjithashtu tërheqjen e tij nga kombëtarja.

Raphael Varane pensionohet nga Përfaqësuesja e Francës në moshën 29-vjeçare

Ai luajti një rol kyç në ndihmën e Les Bleus për të fituar Kupën e Botës “Rusi 2018”, pasi fitoi 93 paraqitje nga viti 2013 deri në vitin 2022.

Varane dëshiron të fokusohet në futbollin e klubit pasi pësoi një numër lëndimesh gjatë viteve.

Me Lloris dhe Varane që nuk janë më në lidershipin e Francës, Mbappe duket se do të emërohet kapiten i Francës.

Sipas faqes Get French Football News, Mbappe është kandidati kryesor për t’u bërë kapiten i ekipit kombëtar.

24-vjeçari ka qenë një zbulim për Francën që kur bëri debutimin e ndërkombëtar në vitin 2017.

Ai ka 66 paraqitje dhe tashmë ka shënuar 36 gola. Ai është 18 gola larg thyerjes së rekordit të Olivier Giroud si golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave të Francës.

Dhe, sigurisht, ai tashmë e ka udhëhequr Francën drejt lavdisë së Kupës së Botës, duke fituar çmimin prestigjioz në Rusi. Kapiteni i mundshëm ndërkombëtar vjen pasi ai u promovua si zëvendës kapiten në Paris Saint-Germain. Ai mori shiritin në krah në fitoren 7-0 të skuadrës së tij në kupë ndaj Pays de Cassel.

(Kosova Sot Online )