Anthony Joshua nuk trajtohet më “si Zot” përpara rikthimit në ring

  • S.A /
  • 20 March 2023 - 16:29
Anthony Joshua nuk trajtohet më “si Zot” përpara rikthimit në ring

Anthony Joshuas po i thuhet se çfarë të bëjë në stërvitje për luftën e tij të ardhshme, pasi më parë ishte trajtuar “si Zot” para ndeshjeve të tij të fundit.

Boksieri 33-vjeçar po përgatitet për kthimin e tij në Mbretërinë e Bashkuar pasi ai përballet me Jermaine Franklin në O2 Arena pas dy javësh, transmeton "Kosova Sot Online ".

Britaniku është pa fitore në më shumë se dy vjet pasi humbi titujt e tij në peshën e rëndë nga Oleksandr Usyk në shtator 2021 përpara se të dështonte t’i fitonte ata në luftën e tyre të dytë gushtin e kaluar. Promovuesi i Joshuas, Eddie Hearn ka pranuar se ish-kampioni i botës nuk po shtyhej mjaftueshëm në kampet e tij stërvitore në të kaluarën, por kjo ka ndryshuar tani që ai i ka zhvendosur kampin në SHBA. 

“Unë shoh një djalë që ka punuar vërtet shumë. Ai ishte shumë i lodhur dje pas një kampi të gjatë atje”, deklaroi Hearn për KO Artist Sports. “Është e vështirë për mua t’ju shpjegoj ndryshimin në kampet që pashë. Nga njëra anë, ai ishte në Institutin e Sportit në Angli me shumë njerëz nga komiteti olimpik dhe shkencëtarë për të shikuar se çfarë nuk shkon me të”.

“Ai nuk donte të ishte kështu, por do të hynte brenda dhe do të ishte në një situatë ku të gjithë do të thoshin, ‘Çfarë do të bësh, AJ?’. Tani, atij vetëm i thuhet se çfarë stërvitje do kryejë. Ai ka punuar shumë dhe është gati të luftojë më 1 prill”, ka shtuar më tej Hearn.

AJ i ndau rrugët me trajnerin e vjetër Rob McCracken pas humbjes së tij të parë ndaj Usyk dhe u bashkua me Robert Garcian për ndeshjen e kthimit, por tani po punon me James përpara luftës së tij kundër Franklin. Joshua bëri një paraqitje më të mirë në raundin e dytë kundër Usyk, por trajneri i suksesshëm James pranoi se ai “qeshi” me strategjinë e britanikut për revanshin.

(Kosova Sot Online )