Anthony Joshua arrin peshë rekorde para duelit me Jermaine Franklin

  • S.A /
  • 01 April 2023 - 12:00
Anthony Joshua arrin peshë rekorde para duelit me Jermaine Franklin

Anthony Joshua dhe Jermaine Franklin ka realizuar me suksesmatjet zyrtare para duelit të tyre në O2 Arena në Londër në këtë mbrëmje, e shtunë, transmeton "Kosova Sot Online".

 Dy herë kampioni botëror i peshave të rënda do të fillojë udhëtimin e tij të kthimit drejt titujve të shtunën kundër Franklin, në një meç që do të jetë një sfidë për karrierën e tij. Një humbje, e cila do të ishte e treta radhazi, mund t’i kushtonte me përfundimin e karrierës, por një fitore mund ta katapultojë britanikun në një përballje këtë verë me Tyson Furyn për rripin WBC.  Dhe ai u përpoq me përmasat që nga riorganizimi i ekipit të tij dhe u transferua në Teksas, ku ai është stërvitur nën trajnerin e famshëm Derrick James. Joshua është duke u rikthyer pas dy humbjeve ndaj kampionit Oleksandr Usyk dhe është i prirur të provojë veten si një top peshë e rëndë përsëri me një fitore masive.

“Është mirë, qetë”, deklaroi Joshua në një intervistë në matjet zyrtare. “Si po ndihem duke iu afruar kësaj lufte? Unë kam planin tim të lojës, e kam mendjen në rregull dhe jam gati të shkoj në luftë. E di që kam mundësinë ta eliminoj atë 100 për qind, por ka një proces për të arritur atje”.

“Unë thjesht ndjek procesin tim, i lutem Zotit dhe çfarë do të jetë. Ajo që është e rëndësishme (është prania e fansave). Si po shkojnë të gjithë? Energji e mirë, kështu që i vlerësoj të gjithë që vijnë, kjo është e mahnitshme. Kaq shumë njerëz, Westfields, zgjedhje e mirë. Çfarë mund të them më shumë? Unë jam i nderuar, nuk e marr lehtë këtë, jam i përulur dhe i vlerësoj të gjithë këtu sot”, ka shtuar më tej ai.

Në matjen zyrtare, Anthony Joshua peshoi mbi 115 kilogramë, që është peshë rekorde për të, pasi në luftën e fundit ndaj Usyk ishte nën 110 kilogramë.

Kundërshtari i AJ-t, Franklin e arriti në peshën 106 kilogramë. Udhëtimi i tij i fundit në Mbretërinë e Bashkuar përfundoi me zhgënjim kur humbi ndaj Dillian Whyte në nëntor, por ai u shpërblye për performancën e tij me një përballje masive kundër Joshuas këtë fundjavë.

“Ne thjesht i qasemi kësaj lufte me një qëndrim krejtësisht të ri”, deklaroi Franklin. “Një sjellje krejtësisht e re, një strategji krejt e re, ne kemi punuar shumë në këtë kamp, ​​kështu që thjesht vendosëm planin e lojës të kalonte të shtunën. Ai ndoshta u rrit pak, por ne jemi gati për çdo gjë”. “Ne kemi një mjekër prej çeliku, kështu që nuk shqetësohem shumë për fuqinë, ai ende nuk është në gjendje të më godas. Jam rehat, kjo është ajo që bëj. Unë e dua sportin, më pëlqen të luftojë dhe në ring jemi vetëm unë dhe ai. Unë do të shkoj për çdo gjë që kam nevojë për një fitore me çdo mjet të nevojshëm nëse ai më tregon se mund ta ndaloj atë, do të përpiqem ta vendos në dysheme, por nëse ai nuk e bën, atëherë ne do të fitojmë në metodën dominuese”, ka shtuar më tej Franklin. 

(Kosova Sot Online )