Arteta pritet të bëjë ndryshime të mëdha në skuadër

  • A.P /
  • 25 May 2023 - 17:17
Arteta pritet të bëjë ndryshime të mëdha në skuadër

Me aprovimin e vet Mikel Artetës, kjo verë do të jetë një “vendimtare” për Arsenalin. 

Topçinjtë ishin afër fitimit të titullit të parë në Premier League që nga viti 2004, por në fund u mundën nga një skuadër e frikshme e Manchester Cityt.

Skuadra e Pep Guardiolas ka vendosur standarde që Arteta ka pranuar se skuadra e tij nuk mund t’i arrijë aktualisht.

 “E di që nuk jemi në atë nivel, por duhet të gjejmë një mënyrë”, tha spanjolli pas humbjes 1-0 të së shtunës ndaj Nottingham Forest. “Kjo nuk mjafton.”

Arsenali ka “blinduar” disa nga talentet e tyre më të mirë siGabriel, Gabriel Martinelli dhe Aaron Ramsdale, ndërsa Bukayo Saka u shtua në listë të martën. 

Ata nuk kanë ndërmend të ndalen me kaq, me marrëveshje për Martin Odegaard dhe Ben White gjithashtu në horizont. 

Një zgjatje e kontratës për William Saliba është diçka që klubi e dëshiron, megjithëse ende nuk është bërë ndonjë përparim. Treshja do të ishin nënshkrime të shkëlqyera për Arsenalin nëse mund t’i realizojnë ato këtë verë.

Pas kësaj do të bëhet fjalë për pastrimin e skuadrës. Kjo ka nisur me Granit Xhakën i cili do t’i bashkohet Bayer Leverkusenit këtë verë. 

Reprezentuesi zviceran thuhet se mund t’i bashkohet partneri i mesfushës Thomas Partey, i cili thuhet se po tërheq interes nga Italia.

Kieran Tierney është një tjetër që mund të largohet me Artetën duke evoluar në dukje taktikisht skuadrën e tij përtej fuqive më të mëdha të skocezit. 

Ashtu si Tierney, Emile Smith Rowe shpesh është anashkaluar këtë sezon që nga kthimi nga lëndimi dhe ende nuk ka filluar një ndeshje të vetme. 

Ai mund të tërheqë interes nga disa klube të tjera, por me tre vjet të mbetur në kontratën e tij, Arsenali me të drejtë do të ishte në gjendje të kërkonte një shumë të konsiderueshme.

Megjithatë, ndoshta do të ishte më e vështirë për të marrë një ofertë të ngjashme të mirë për Rob Holding. 

27-vjeçari ka pasur vështirësi gjatë zëvendësimit të Saliba-s këtë sezon dhe ka vetëm një vit të mbetur nga kontrata e tij, megjithëse Arsenali ka opsionin ta zgjasë atë edhe për 12 muaj të tjerë. 

Reiss Nelson po i afrohet gjithashtu përfundimit të kontratës së tij me Topçinjtë dhe mund të largohet këtë verë pasi refuzoi ofertat e shumta për të qëndruar. 

Hale Enders, Charlie Patino dhe Folarin Balogun, ka të ngjarë të jenë gjithashtu jashtë, pa asnjë futboll të ekipit të parë në horizont, pavarësisht periudhave të mira huazimi.

Nicolas Pepe dhe Ainsley Maitland-Niles nuk kanë pasur të njëjtin ndikim në huazim me Nice dhe Southampton respektivisht, por të dy pritet të largohen gjithashtu. 

Maitland-Niles do të jetë një agjent i lirë këtë verë, ndërsa Pepe mund të shohë që kontrata e tij të ndërpritet nëse një ofertë nuk vjen.

Cedric Soares mund të ketë të njëjtin fat. Nuno Tavares është një tjetër i huazuar që mund të largohet përgjithmonë me vetëm dy vite të mbetura nga kontrata e tij. 

Mbrojtësi portugez dëshiron të qëndrojë në Premier League ku ka skuadra të interesuara. 

Albert Sambi Lokonga gjithashtu ka interes në Angli, dhe mund të lëvizë ose përgjithmonë ose në huazim. 

Ndërkohë, Pablo Mari do të largohet për t’iu bashkuar Monzas pasi siguruan mbijetesën në Serie A.

(Kosova Sot Online)