Ja si po zhvillohet gara mes klubeve, kush ofron më shumë për Kylian Mbappe

  • S.A /
  • 14 June 2023 - 08:33
Ja si po zhvillohet gara mes klubeve, kush ofron më shumë për Kylian Mbappe

Vendimi i Kylian Mbappes për të mos rinovuar kontratën me PSG-në ka krijuar një debat të madh, me francezin që mendohet të largohet këtë verë përpara se kontrata e tij të përfundojë në 2024, transmeton "Kosova Sot Online ".

Sulmuesi e informoi klubin francez për vendimin e tij të hënë, me L’Equipe që raportoi se si 24-vjeçari i kishte shkruar një letër klubit për të konfirmuar se nuk do ta aktivizonte opsionin për rinovimin e marrëveshjes deri në vitin 2025.

PSG thuhet se është i habitur me zhvillimet dhe nuk ka ndërmend ta lejojë atë të përfundojë vitin e mbetur të marrëveshjes së tij, që do të thotë se ata mund të detyrohen ta shesin këtë verë.

Pra, ku mund të shkonte ai? Më poshtë janë klubet që mund të konsiderohen si destinacionet më të mundshme bazuar në origjinën, pozitën aktuale evropiane dhe ndikimin financiar të renditur nga më pak e mundshme deri në më të mundshmen.

8) Liverpool

Ai është përmendur si një objektiv i mundshëm i Reds pothuajse po aq sa edhe Jude Bellingham, por gjasat që ai të transferohet në Anfield duket shumë e largët. Kombinimi i pagave dhe tarifës së transferimit e la atë jashtë ligës së Liverpoolit, i cili në çdo rast ka nevojë të rigjenerojë mesfushën e tyre. Jurgen Klopp ka prioritete më të mëdha sesa të forcojë sulmin e tij këtë verë, thënë thjesht dhe shpenzimet e kërkuara e bëjnë këtë destinacionin më të pamundur në listë.

7) Arsenali

Tifozët e Gunners kanë diskutuar mundësinë e transferimit të Mbappes në Emirates gjashtë vjet pasi u lidh për herë të parë me klubin, por financat ka të ngjarë të kenë përsëri një ndikim të rëndësishëm këtu. Arsenali është në mes të përpjekjeve për të përfunduar një marrëveshje për Declan Rice e cila përfundimisht mund të arrijë mbi 100 milionë euro dhe Moises Caicedo është një tjetër objektiv aktiv i mesfushës. Nuk ka asnjë mënyrë që ata të thellojnë shpenzimet e tyre verore për të përfshirë Mbappen.

 

6) Barcelona

Gjigantët e La Ligës duhet të mbledhin para për të nënshkruar me lojtarë të rinj dhe ndërsa La Liga miratoi planin e qëndrueshmërisë që paraqiti për të lehtësuar rikthimin e Lionel Messit, ata ende kanë probleme me regjistrimin e lojtarëve brenda skuadrës së tyre dhe duken si një kandidat i pamundur për të hyrë në ndonjë garë për të nënshkruar atë.

5) Manchester City

Tingëllon e paimagjinueshme dhe, me të drejtë, ndoshta mund t’i ndani katër skuadrat e para nga e dyta në këtë listë, por mund të ketë disa arsye që City të forcojë sulmin e tyre me një shtesë elitare sezonin e ardhshëm. Bernardo Silva është një objektiv kyç për PSG-në dhe kështu mund të përdoret potencialisht si levë në çdo negociatë, ndërsa Riyad Mahrez është një nga një grup lojtarësh që lidhen me një lëvizje në Arabinë Saudite, kështu që Pep Guardiola ka nevojë për përforcime në vijën e parë. Megjithatë, me Erling Haaland që kryeson linjën, është e vështirë të imagjinohen të dy në të njëjtin organizim. Sado argëtuese që mund të tingëllojë.

 

4) Bayern Munich

Financat ka të ngjarë të pengojnë çdo marrëveshje që të ndodhë, por Bayern është një destinacion i besueshëm për sa i përket të qenit një nga skuadrat e mëdha evropiane që ka nevojë të qartë për një sulmues të ri, një temë që është në përputhje me skuadrat mbi ta në këtë listë. Dusan Vlahovic dhe Randal Kolo Muani thuhet se janë objektivat e tyre kryesorë dhe gjithashtu do të kenë tarifa të larta transferimi, por pagat e tyre nuk do të jenë në të njëjtën ligë me Mbappen, paga e të cilit në PSG është e përballueshme vetëm për disa klube të zgjedhura në Evropë.

3) Chelsea

Nëse shikoni përtej faktit që Chelsea nuk do të konkurrojë në futbollin evropian sezonin e ardhshëm, ka një argument që duhet bërë për kredencialet e tyre në çdo garë për të nënshkruar me Mbappen këtë verë. Todd Boehly pëlqen një nënshkrim argëtues dhe ata nuk bëhen shumë më të mëdhenj se Mbappe, ndërkohë që nevoja e Bluve për një sulmues të ri të klasit botëror është e qartë. Atyre u mungojnë golat, por kanë shtuar bashkatdhetarin e Mbappes, Christopher Nkunku dhe një organizim sulmues. Por, Chelsea ka fusha të tjera urgjente shqetësimi edhe këtë verë, jo më pak mesfusha dhe porta.

2) Manchester United

Nevoja e Chelseat për një sulmues është e dukshme, por të mos harrojmë se Manchester United e mbylli sezonin me Ëout Ëeghorst në mesin e opsioneve të tyre si majë shtize në sulmin e tyre. Me gjithë respektin për holandezin, një klub si United nuk mund ta gjejë veten përsëri në atë pozicion së shpejti. Ata kanë nevojë për një sulmues të klasit botëror për të mbyllur diferencën me Manchester Cityn dhe ndërsa Harry Kane është objektivi i tyre kryesor, çdo mundësi për të nënshkruar me Mbappen duhet të kapitalizohet nëse paraqitet. United, ndryshe nga Chelsea, mund të ofrojë futboll në Ligën e Kampionëve dhe mundësia e marrjes në pushtet të Sheikh Jassim është një nënkomplot interesant këtu duke pasur parasysh lidhjet e tij me Nasser Al-Khelaifi. Pronari i PSG-së këmbëngul se ai nuk është i lidhur me ofertën e Jassim për të blerë Glazers, por kjo nuk do të shuajë spekulimet rreth mundësisë së lehtësimit të një lëvizjeje për Mbappen nëse ai përfundon atje.

1) Real Madrid

Destinacioni më i dukshëm. Reali ka tentuar ta nënshkruajë edhe më parë dhe vlerësimi mes të dyja palëve është i kahershëm. Ata tashmë kanë pasur një kosto të konsiderueshme me marrëveshjen për të nënshkruar me Jude Bellingham këtë verë, por Mbappe është përkufizimi i një Galactico. Largimi i Karim Benzema për në Arabinë Saudite lë një vrimë të hapur në qendër të sulmit të Realit dhe ndërsa Kane është një tjetër opsion i mundshëm për ta për ta ndjekur, mosha e Mbappes me siguri do të nënkuptonte që skuadra e Carlo Ancelottit do të kishte sulmuesin kryesor të gozhduar për një afat të gjatë.

(Kosova Sot Online )