Kosova fiton ndaj Britanisë së Madhe në Evropianin në Prishtinë

• E.K /
  • 10 July 2023 - 22:07

Kombëtarja e Kosovës ka shënuar fitore të rëndësishme në Kampionatin Evropian U19 për hendbolliste, që po mbahet në Prishtinë.

Të hënën mbrëma, vajzat tona fituan ndaj Britanisë së Madhe me rezultat 28:21.

Fitorja erdhi pas dy disfatave, ndërsa Federata e Hendbollit e Kosovës (FHK) vlerësoi se kjo fitore “do të shërbejë për të rritur besimin në Kombëtare për vazhdimin e Evropianit”.

Fillimi i ndeshjes ishte i barabartë, ndërsa më pas Kombëtarja jonë nisi shkëputjen në rezultat. Pas pjesës së parë rezultati ishte 13:11 në të mirë të Kosovës.

Në pjesën e dytë Kombëtarja jonë vazhdimisht ishte në epërsi. Britania e Madhe u afrua në 20:19, por pasoi shkëputje tjetër.

Portierja Selvije Mullakadrija i bëri 11 pritje. Ariona Dushica e Arona Krasniqi i shënuan nga tetë gola, ndërsa katër i shënoi Elisa Mirdita.

Të enjten, Kosova U19 do të përballet me Finlandën.