A rrezikohet Botërori i fituar nga Argjentina pas suspendimit të Gomezit për doping?

  • A.P /
  • 22 October 2023 - 09:52
A rrezikohet Botërori i fituar nga Argjentina pas suspendimit të Gomezit për doping?

Alejandro Gomez, i njohur gjerësisht si Papu Gomez, u  pezullua për dy vjet pasi ka rezultuar pozitiv në testin antidoping që ka kryer në nëntor 2022, pak ditë para Kupës së Botës në Katar.

Fakti që Argjentina e fitoi më pas kampionatin botëror me penallti kundër Francës më 18 dhjetor, bëri që disa tifozë të “Albicelestes” të shqetësoheshin. A nuk do të rrezikohej titulli kampion bote?

Përgjigja qëndron në nenin 11 të Kodit Botëror Anti-Doping: një ekip kombëtar ose klub do të humbiste një titull të fituar vetëm nëse konstatohej prania e më shumë se dy lojtarëve pozitivë me doping. Prandaj, Argjentina mund të jetë e sigurt.

Po Sevilla, e rrezikon trofenë e Europa Legaue-s të fituar në finale përballë Romës? Edhe Sevilla mund të qëndrojë e qetë e qetë, pasi Papu ka qëndruar gjatë gjithë kohës në stol dhe nuk ka goditur penallti.

Nëse ankesa refuzohet, lojtarit do t’i hiqej Kupa e Botës 2022 dhe Europa League 2023 nga palmaresi personal. 

(Kosova Sot Online)