Prej 10 vitesh “në shtratin e vdekjes”, çfarë ka ndodhur me pronat e Michael Schumacher, me gruan dhe fëmijët e tij?

  • S.A /
  • 25 December 2023 - 09:24
Prej 10 vitesh “në shtratin e vdekjes”, çfarë ka ndodhur me pronat e Michael Schumacher,  me gruan dhe fëmijët e tij?

Më 29 dhjetor 2013, jeta e Michael Schumacher dhe familjes së tij ndryshoi përgjithmonë, transmeton "kosova Sot Online".

 Pak ditë para 10-vjetorit të aksidentit fatal në Méribel, gazeta sportive italiane, “Corriere della Sera” ka bërë një pasqyrë të kushteve shëndetësore të legjendës së F1 dhe Ferrarit, por jo vetëm.

Si gjithmonë, fshehtësia e madhe mbretëron në lidhje me gjendjen e tij shëndetësore, nënvizon Giorgio Terruzzi: ajo që dimë me siguri është se Schumi merr frymë në mënyrë të pavarur, se fizioterapistët punojnë për ta bërë atë të ruajë tonin e mjaftueshëm të muskujve, por edhe se ai është i palëvizshëm dhe nuk flet. Familja është gjithmonë pranë tij: Mick, Gina Maria dhe gruaja e tij Corinna flasin me të, por pa e ditur se deri në çfarë mase mund të dëgjohen. Në fakt, vetë mjekët nuk dinë mjaftueshëm për mekanizmat e tij të thellë të trurit.

Javët e fundit, për Schumacher është folur sërish pas një investigimi gazetaresk nga ARD, transmetuesi kryesor publik i radios dhe televizionit gjerman, i cili u fokusua në dy aspekte kyçe të aksidentit: pakujdesia e kampionit gjerman, i cili doli nga pista me skijimi i tij në kushte të pamjaftueshme dëbore dhe vlerësimi i gabuar i kushteve të tij nga ekipet e shpëtimit, të cilët do të kishin ndryshuar rrugën gjatë transportit me helikopter, duke humbur minuta të çmuara. Të gjitha njohuritë që marrin kohën e tyre dhe nuk mund të ndryshojnë realitetin e 10 viteve të fundit. Në këtë periudhë kohore, siç shpjegon Corsera, Corinna shiti asetet e tepërta familjare, si avioni, vilat në Alpet franceze dhe në Norvegji, duke investuar gjithçka në rezidencën në Gland të Zvicrës, ku ishte ngritur klinika kompani private, që ende e ndihmon atë ditë e natë.

Së bashku me atë të familjes së tij, nuk ka munguar asnjëherë mbështetja nga asistentja e tij historike, Sabine Kehm, dhe nga miqtë e vjetër si Jean Todt, një nga të paktët që lejohet ta vizitojë dhe që herë pas here i jep mediave disa të dhëna të vogla për gjendjen e Schumit.

Përvjetori tragjik i së premtes së ardhshme do të pasohet nga një përvjetor padyshim më i lumtur, ndonëse melankolik: më 3 janar, në fakt, 7 herë kampioni i botës në F1 do të mbushë 55 vjeç. Ai do ta bëjë këtë i rrethuar nga dashuria e të dashurve të tij, si gjithmonë.

(Kosova Sot Online )