Vazhdojnë ‘goditje’ për Dani Alvesin, i vandalizohet statuja në qytetin e lindjes pas dënimit për përdhunim

  • S.A /
  • 29 February 2024 - 09:36
Vazhdojnë ‘goditje’ për Dani Alvesin, i vandalizohet statuja në qytetin e lindjes pas dënimit për përdhunim

Ish-lojtari i Barcelonës dhe Sevillas, Dani Alves ka qenë emër dominues i titujve në Spanjë dhe Brazil pas një prej çështjeve gjyqësore më të profilit të lartë që përfshin një futbollist në disa kohë. Futbollisti i dytë më i trofeshëm në histori u dënua me katër vjet e gjysmë burg javën e kaluar, pasi u dënua për përdhunim, transmeton "Kosova Sot Online ".

Alves, 40 vjeç, u shpall fajtor për përdhunim në banjën e një klubi nate në Barcelonë, dhe përveç qëndrimit në burg, ai i ka paguar viktimës 150 mijë euro dëmshpërblim dhe do të jetë në provë për nëntë vjet dhe ka një urdhër ndalimi nga viktima për 12 vjet. 

Megjithatë, dënimi për përdhunim e ka ulur figurën e heroit apo legjendës që mbante Alves, pasi fillimisht emri i tij u fshi nga histori i Barcelonës.

Kjo nuk është e tëra, pasi Alves ka marrë një ‘goditje’ të rëndë edhe në qytetin e tij të lindjes në Brazil. 

Sipas mediumit Esporte, në Juazeiro në Bahia, një statujë e futbollistit u shëmtua me bojë të bardhë, dhe, kishte qese plastike mbi kokë.

Në rrjetet sociale disa kanë kërkuar që statuja e ish-mbrojtësit brazilian të hiqet tërësisht. 

(Kosova Sot Online )