Superliga e Turqisë me gjyqtarë të huaj deri në fund të sezonit

  • S.A /
  • 12 April 2024 - 15:59
Superliga e Turqisë me gjyqtarë të huaj deri në fund të sezonit

Superliga turke do të emërojë gjyqtarë të huaj ndihmës video (VAR) për ndeshjet vendimtare deri në fund të sezonit pas pretendimeve për paragjykim, transmeton "Kosova Sot Online ".

Presidenti i Fenerbahçes tha se një “rrjet nëntokësor” në Turqi po vendoste ndeshjet duke “përdorur arbitra”.

Klubi u gjobit me mbi 100 mijë euro pasi u largua në Superkupën kundër Galatasaray në shenjë proteste.

Federata Turke e Futbollit bëri marrëveshje me shoqatat në të gjithë Evropën për të emëruar zyrtarë të VAR-it deri në maj. Fenerbahce ishte e pakënaqur me caktimin e ndeshjes së Superkupës para ndeshjes së së enjtes në Europa League kundër Olympiakos dhe kishte kërkuar emërimin e një arbitri të huaj, gjë që ishte refuzuar. Në mars, lojtarët e Fenerbahçes u sulmuan nga tifozët e Trabzonspor, gjë që nxiti një votim nëse klubi duhet të tërhiqej nga Super Liga, por anëtarët e Fenerbahçes votuan për të mbetur. Galatasaray, të cilit iu dha një fitore 3-0 pas largimit të Fenerbahçes nga Superkupa, ka një avantazh prej dy pikësh ndaj rivalëve të Stambollit me shtatë ndeshje të mbetura në garën për titull. Një zyrtar i huaj i VAR-it do të caktohet për ndeshjet e të dy klubeve këtë javë, me Fenerbahçen që do të përballet me Fatih Karagumruk dhe Galatasaray përballë Alanyaspor. Zyrtarët do të emërohen nga Italia, Spanja, Gjermania, Holanda dhe Portugalia.

(Kosova Sot Online )