“Ish-gjyqtari më i pasur në botë”, është pronari i dy super bizneseve dhe ka pasuri neto më shumë se Mike Tyson

  • S.A /
  • 24 April 2024 - 08:55
“Ish-gjyqtari më i pasur në botë”, është pronari i dy super bizneseve dhe ka pasuri neto më shumë se Mike Tyson

“Kush do të ishte një gjyqtar?”, është një refren i njohur mes tifozëve të futbollit dhe kur bëhet fjalë për ish-zyrtarin holandez Bjorn Kuipers, është një pyetje veçanërisht e rëndësishme, transmeton "Kosova Sot Online ".

Një nga gjyqtarët më të njohur në Evropë gjatë ditëve të tij të. Kuipers tani është në pension. Ai kaloi më shumë se një dekadë në krye të profesionit të tij, duke marrë drejtimin e ndeshjeve të profilit të lartë në Ligën e Kampionëve, Kupën e Botës dhe Kampionatin Evropian, duke përfshirë finalen e Euro 2020 midis Anglisë dhe Italisë.

Në një kohë kur gjyqtarët gozhdohen për pothuajse çdo vendim të tyre, Kuipers ishte gjithmonë i sigurt në atë që bënte. Por, ajo që është më e mrekullueshme se një gjyqtar që kalon nëpër shumë komente abuzuese është pasuria e tyre.

I lindur në Oldenzaal pranë kufirit me Gjermaninë, Kuiper zotëron dhe drejton supermarketin dhe sallonin e flokëve të qytetit me gruan, Marlies. Ai është një pronar i rrjetit të lokaleve – Jumbo, që operon pothuajse në tërë Kontinentin e Vjetër.

49-vjeçari studioi biznes në universitet, diçka që sigurisht e përdori mirë më vonë. Raportet para finales së Euros vlerësuan se pasuria neto e Kuipers ishte në rajonin prej 11-13 milionë eurove.

Me një fitim të tillë, kujt i duhet paga e gjyqtarit? Nëse këto shifra janë të sakta, Kuipers vlen shumë më tepër se ish-kampioni i boksit në peshën e rëndë, Mike Tyson, i cili thuhet se ka një vlerë neto prej rreth tetë milionë euro.

Iron Mike ka fituar qindra miliona euro që nga debutimi i tij në boksin profesionist në vitin 1985, por tri martesa, një periudhë burgu dhe falimentimi në 2003 kanë shkaktuar një dëm serioz në financat e tij. Kur Tyson u detyrua të paraqiste falimentimin 19 vjet më parë, raportimet e mediave në atë kohë pohuan se ai kishte një borxh prej 23 milionë eurosh.

Financat e Kuipers, nga ana tjetër, janë në gjendje fantastike, që do të thotë se ai vlen diku në rajonin prej 3-5 milionë euro më shumë se Tyson. Kuipers u tërhoq nga arbitrimi verën e vitit 2021, me sa duket duke i dhënë vetes më shumë kohë për t’u fokusuar në biznesin e tij të supermarketeve.

(Kosova Sot Online )