Messi i impresionuar nga talenti argjentinas Valentin Carboni

  • S.A /
  • 15 June 2024 - 16:33
Messi i impresionuar nga talenti argjentinas Valentin Carboni

Lionel Messi vlerësoi shumë talentin e Interit, Valentin Carboni, duke sugjeruar se sulmuesi adoleshent ka ‘cilësi të mahnitshme’ dhe një ‘të tashme dhe të ardhme të shkëlqyer’, transmeton "Kosova Sot Online".

Sulmuesi argjentinas 19-vjeçar e kaloi sezonin 2023/24 në huazim me Monza, ku tregoi potencialin e tij nën drejtimin e Raffaele Palladinos, duke shënuar dy herë dhe duke dhënë katër asistime në 31 ndeshje të Serie A.

Interi është impresionuar nga Carboni, por nuk po planifikon ta mbajë të riun e talentuar, duke kërkuar ta shesë atë këtë verë për rreth 30 milionë euro për të financuar objektivat e tregut të transferimeve. Fiorentina është lidhur me një lëvizje për 19-vjeçarin dhe West Ham gjithashtu e ka mbajtur nën kontroll.

Duke folur për TyC Sports pas fitores 4-1 të Argjentinës në miqësoren ndaj Guatemalës, Messi ndau përshtypjen e tij pozitive për Carbonin, i cili luajti 62 minuta të ndeshjes.

“Ai ka një të tashme dhe të ardhme të shkëlqyer, ne duhet të përfitojmë prej tij, ashtu si shumë djem që vijnë me forcë të madhe. Që kur mbërritëm në Shtetet e Bashkuara, ai është duke u stërvitur me ne”.

“E kisha parë tashmë me ekipin U-20, por ai është rritur shumë. Ai është një lojtar ndryshe, shumë më mirë i stërvitur dhe me cilësi të mahnitshme”, ka thënë Messi.

Carboni është përfshirë në skuadrën e Argjentinës nga Lionel Scaloni për Copa America, ku Albiceleste do të përballet me Perunë, Kilin dhe Kanadanë në Grupin A.

(Kosova Sot Online )