Lionel Messi theu dy rekorde mbrëmë

  • E.K /
  • 10 July 2024 - 13:16
Lionel Messi theu dy rekorde mbrëmë

Lionel Messi ka thyer një rekord të tjera, pas fitores së Argjentinës 2-0 kundër Kanadasë në gjysmëfinalen e Copa America.

Argjentina kaloi lehtë kanadezët me gola nga Julian Alvarez dhe Messi, i cili shënoi golin e tij të parë të turneut.

Kampionët e Botës tani do të përballet ose me Uruguain ose me Kolumbinë në finalen, duke kërkuar të bëhen kombi i parë që fiton tre turne të mëdha ndërkombëtare radhazi që nga Spanja.

Ekipi i Mesit kishte luajtur dhe fituar kundër Kanadasë në këtë turne, me kombet që e filluan fushatën e tyre në fazën e grupeve.

Fitorja të mërkurën do të thotë që Messi ka çuar vendin e tij në shtatë finale të mëdha ndërkombëtare, me pesë në Copa America dhe dy në Kupën e Botës.

36-vjeçari tejkalon legjendat braziliane Cafu dhe Roberto Carlos, të cilët arritën secili në gjashtë finale.

Ylli i Inter Miami ka fituar dy nga gjashtë finalet e tij deri më tani dhe është i interesuar për të shtuar një të tretën në dollapin e tij të trofeve, duke u afruar në fund të karrierës së tij.

Messi tani është bërë zyrtarisht golashënuesi i dytë më i mirë ndërkombëtar me 109 gola, duke kaluar Ali Daein në tabelën e golashënuesve dhe renditet vetëm pas Cristiano Ronaldos me 130 gola.

(Kosova Sot Online)