Pse Mbretëresha feston dy ditëlindje dhe kur është e vërteta?

  • E.K /
  • 21 prill 2021 - 15:01
 Pse Mbretëresha feston dy ditëlindje dhe kur është e vërteta?

Sot është një lloj kremtimi shumë i ndryshëm i ditëlindjes për Mbretëreshën.

Ajo sot mbush plot 95 vjeç, por kjo po ndodh vetëm dymbëdhjetë ditë pas humbjes së burrit të saj të dashur, Princit Philip.

Me këtë në mendje, pjesa tjetër e Familjes Mbretërore besohet se kanë bërë një marrëveshje mes tyre për t’u siguruar që Madhëria e saj nuk do të mbetet vetëm gjatë ditëlindjes së saj – dhe sot është me të vërtetë ditëlindja e saj “e vërtetë”, në krahasim me ditëlindjen e dytë festim i së cilës zakonisht ndodh më vonë gjatë vitit, e njohur si “Trooping of the Color”.

Emri i kësaj ngjarjeje vere pasuese, e cila zhvillohet të shtunën e dytë të qershorit, ka të ngjarë të jetë një lloj zile përkujtuese që mbledh mbretërit për fotot tani të famshme të ballkonit në Pallatin Buckingham.

Monarkja dhe familja e ngushtë, së bashku me një turmë të ngazëllyer, janë fotografuar në mënyrë rutinore duke parë shfaqjet ajrore ushtarake që ndodhin sipër për nder të Mbretëreshës dhe ngjarja gjithashtu i ofron Madhërisë së saj mundësinë për të inspektuar trupat e saj.

Por nëse Mbretëresha Elizabeth II lindi në 21 Prill 1926, atëherë pse i lejohet asaj një festim i mëtejshëm në qershor? E gjitha është për shkak të një rregulli mjaft të pazakontë të zbatuar nga Mbreti George II, i cili lindi prapa në nëntor 1683.

Për shkak se ditëlindja e Mbretit George II ishte në muajt e dimrit, sovrani nuk ishte saktësisht në gjendje të organizonte një paradë të gëzueshme publike, kështu që vendosi të krijonte një ditëlindje “zyrtare” të dytë në verë kur dielli ndriçon gjithandej.

Që nga ajo kohë, sovrani britanik në fuqi ka të drejtë të ketë një ditëlindje të dytë në verë, e cila është arsyeja pse Mbretëresha ka një festë të dytë vetëm dy muaj pas datës së saj të lindjes.

Këtë vit, është ende e pasigurt se si do të duket “Trooping of the Color”, por ne shpresojmë që deri në atë moment Madhëria e saj të paktën të jetë në gjendje të takohet me ata që janë jashtë familjes së saj më lehtë për të shënuar ditën.

(Kosova Sot Online)