Çfarë ndodh kur fiton një Grammy?

  • G.G /
  • 15 July 2022 - 10:37
Çfarë ndodh kur fiton një Grammy?

Pasi të keni fshirë lotët dhe të keni falënderuar nënën tuaj, përgatituni për shitje masive të këngëve tua. Edhe një blockbuster global si ai 21 i Adele pa një rritje të shitjeve 207% pasi fitoi Grammyn për albumin më të mirë në 2012.

Fitorja ju jep gjithashtu një avantazh në sallën e këshillit, thotë CEO i Akademisë së Regjistrimit, Harvey Mason Jr.

“Kjo ndikon në aftësinë tuaj për të tërhequr vëmendjen, duke ju siguruar marrëveshje më të mira, kontrata më të mira,” tha ai për Billboard në fillim të këtij viti.

Por, nuk mbaron këtu.

Një studim i ri tregon se fituesit e Grammy kanë më shumë gjasa të provojnë tinguj të rinj dhe të bëjnë risi stilistike në albumin e tyre të ardhshëm.
“Për shembull merrni U2, i cili fitoi albumin e vitit për Joshua Tree [në vitin 1988]. Albumi tjetër i tyre kryesor ishte Achtung Baby, i cili kishte elementë kërcimi dhe Krautrock.

“Kështu që ju filloni të shihni se fitimi i një Grammy ka pasoja të prekshme si për artistët ashtu edhe për audiencën e tyre.”

Ekipi studioi pesë dekada ceremoni Grammy për të arritur në përfundimin e tyre… Por ata bënë edhe një zbulim të dytë, më befasues.

Artistët që janë nominuar për një çmim, por nuk fitojnë, shkojnë në drejtim të kundërt, duke bërë albume që janë më pak unike, me një tingull që është më afër muzikës ekzistuese në të njëjtin zhanër.

“Sistemi i çmimeve me sa duket ushtron një ndikim drithërues në diferencimin artistik,” sugjeron studimi, “edhe pse qëllimet e sponsorëve të çmimeve janë shpesh të kundërta”.

Pesë fitues të Grammy-ve që eksploruan një tingull të ri

1) Beatles

Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band, i cili fitoi albumin e vitit në vitin 1968, rishkruan rregullat e rock-ut me eksperimentet e tij muzikore baroke dhe psikodelike. Megjithatë, në vend që të përsërisnin veten, The Beatles hoqën orkestrimet e harlisura të Pepper-it në favor të një estetike të zhveshur dhe avangarde. Kitarat e shtrembëruara të Helter Skelter parashikonin metalin e rëndë, ndërsa kolazhi i kasetës Revolution 9 prezantoi artin radikal në rrjedhën kryesore. Albumi që rezulton është një nga veprat e tyre më të famshme dhe eklektike.

2) Christina Aguilera

Albumi debutues i Christina Aguilera ishte një gur i çmuar i pop-it të linjës së prodhimit që i dha yllit çmimin e artistit të ri më të mirë në vitin 2000. Për vazhdimin, ajo mori kontrollin kreativ nga kompania e saj diskografike RCA dhe u përpoq të bënte një album të mprehtë dhe plot tension. Ndërsa shumica e albumeve pop të epokës fiksoheshin në një tingull, Aguilera përqafoi hard rock (Luftëtar), këngë pishtari (Beautiful), muzikë hardcore club (Dirrrty) dhe Latin Pop (Infatuation); ndërsa tekstet e saj të papërpunuara frymëzuan yjet e ardhshme të pop-it si Rihanna, Ariana Grande dhe Miley Cyrus.

3) Billy Joel

Në kohën kur Billy Joel fitoi Record of the Year në vitin 1977, për Just The Way You Are, ai ishte ngopur duke u përshkruar si një ballader i soft-rokut. Në të njëjtën kohë, ai kuptoi se i duheshin këngë më të forta. Kështu, ai ngriti ritmin, ngriti kitarat dhe shënoi numrin e tij të parë në SHBA me It’s Still Rock and Roll To Me. “Unë mund të kisha dalë me një rekord që do të kishte garantuar një sasi të caktuar shitjesh, duke bërë diçka të ngjashme,” tha ai në 2010. “Sinqerisht, do të isha mërzitur po ta bëja këtë. Do të kisha qenë një rosë e ngordhur. Për sa i përket karrierës. Duhet të flakësh një audiencë për të marrë një tjetër.”

4) Billie Eilish

Billie Eilish bëri histori kur fitoi të katër çmimet më të mëdha të Grammys në një natë të vetme për albumin e saj debutues, When We All Fall Sleep Where Do We Go? Mendimi i saj i shprehur në mënyrë unike për muzikën pop mund të ishte shtrirë në një album të dytë, por Eilsih zgjodhi të evoluonte në vend të kësaj. Ajo eksploroi tema lirike më të pjekura.

5) Stevie Wonder

Në vitet 1970, Stevie Wonder pati një ecuri të jashtëzakonshme në Grammy, duke fituar albumin e vitit për tre publikime radhazi – Innervisions, Fulfillingness’ First Finale dhe Songs In The Key Of Life. Çdo fitore e nxiste atë drejt lartësive gjithnjë e më të mëdha, duke kulmuar me opusin e tij madhështor – një album dyfish i përhapur plot me klasike si Pastime Paradise, Sir Duke, Isn’t She Lovely dhe As. Tekstet e saj të ndërgjegjshme shoqërore dhe elektrifikimi radikal i muzikës shpirtërore hodhën themelet për Prince dhe Michael Jackson në vitet ’80.

Hulumtimi u bë nga tre akademikë amerikanë, Giacomo Negro nga Universiteti Emory, Balázs Kovács në Yale dhe Glenn R Carroll nga Stanford. Ai pritet të publikohet në American Sociological Review muajin e ardhshëm.

Ekipi shikoi çdo çmim Grammy në kategoritë “katër të mëdha” (Albumi më i mirë, artisti më i mirë i ri, regjistrimi dhe kënga e vitit) që nga fillimi i ceremonisë në 1959 deri në 2018, kur Bruno Mars ishte fituesi i madh.

Ata gjithashtu kategorizuan më shumë se 125,000 albume sipas atributeve të tilla si zhanri, stili, çelësi, ritmi, energjia, kërcimi dhe “akustika” – duke përdorur etiketa nga baza e të dhënave muzikore në internet AllMusic, të kombinuara me metadatat që Spotify përdor për të klasifikuar këngët individuale.

Kjo i lejoi ata të llogaritnin tingullin “tipik” të një zhanri muzikor dhe, më pas, shkallën në të cilën një album u largua nga ai tingull.
Interesante, hulumtimi tregoi se fituesit e Grammy priren të mbeten brenda kufijve të zhanrit të tyre të zgjedhur. Vetëm pas fitores tingulli i tyre ndryshon.

Autorët sugjerojnë se kjo është për shkak të kombinimit të besimit dhe levave që ofron një fitore – me artistët në gjendje të sfidojnë kërkesat komerciale të kompanive të tyre diskografike dhe të kërkojnë më shumë burime për të regjistruar muzikë të re.

Megjithatë, vëren Negro, këto regjistrime më eksperimentale shpesh performojnë dobët, krahasuar me paraardhësit e tyre.

“Muzika e mëvonshme nuk merr domosdoshmërisht vlerësim më të lartë nga kritikët, ose shitje më të larta,” thotë ai. “Është një enigmë interesante, ku artisti merr një rrugë tjetër, por publiku nuk e ndjek domosdoshmërisht”.

Humbësit e nominuar, në të kundërt, mbajnë bazën e fansave të tyre duke bërë muzikë që tingëllon e njohur.

Studimi nuk mund të shpjegojë pse artistët bëhen më konservatorë pas humbjes së një çmimi, por autorët spekulojnë se mund të jetë për shkak të një fenomeni të njohur si “sindroma e medaljes së argjendtë”.

I propozuar në 1892 nga psikologu William James, ai u shpjegua më së miri nga komediani Jerry Seinfeld, i cili dikur tha se do të preferonte të ishte i fundit në një garë sesa të fitonte medaljen e argjendtë.

“Ti fiton medaljen e artë, ndihesh mirë. Ti fiton bronzin, mendon, ‘të paktën kam marrë diçka'”, shpjegoi ai.

Në fund, autorët e raportit parashtrojnë një pyetje provokuese: a do të ishte më mirë bota e muzikës të mos publikonte listën e të nominuarve?

“Një ndryshim i tillë në sistem nuk do të stimulonte më sjelljen konvencionale nga artistët e përzgjedhur në listën e ngushtë,”sugjerojnë ata.

“Nga ana tjetër, publikimi i një liste të ngushtë promovon shitjet e albumeve, edhe nëse një artist nuk fiton.”

(Kosova Sot Online)