Kinematografia shqiptare në zi, ndërron jetë aktori i njohur në moshë 73-vjeçare

  • G.G /
  • 16 August 2022 - 10:27
Kinematografia shqiptare në zi, ndërron jetë aktori i njohur në moshë 73-vjeçare

Aktori i njohur Pandi Siku është ndarë sot nga jeta në moshë 73-vjeçare, pasi vuante nga një sëmundje e rëndë.

Aktori ndërroi jetë në SHBA, ku jetonte që nga viti 2001.…

Siku ishte pjesë e Teatrit Kombëtar derisa emigroi në SHBA, ndërsa ai ka interpretuar në shumë filma dhe në teatër. Mes këtyre filmave të njohur ishte dhe ‘Kur zbardhi një ditë’ dhe apo ‘Njeriu me top’.

ROLET KU LUAJTI
Pandi Siku ka luajtur ne filmat
Këmishët me dyllë ( 1987 )
Fusha e blertë fushë e kuqe ( 1984 )

Koha nuk pret ( 1984 )
Një pajisje e vështirë
Brazdat ( 1973 )
Njeriu me top (1977)
Mysafiri (1979)
Fijet qe priten
Tre vete kapercejne malin
Kur zbardhi një ditë

(Kosova Sot Online)