Bafta TV awards 2024: Ja lista e plotë e fituesve

  • A.P /
  • 13 May 2024 - 16:29
Bafta TV awards 2024: Ja lista e plotë e fituesve

Ishte një natë me surpriza në BAFTA TV Awards me “The Crown” dhe “Black Mirror” që nuk arritën të merrnin asnjë çmim ndërsa “Succession” u largua me vetëm një për Matthew Macfadyen për ‘aktorin më të mirë në një rol dytësor’, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

Në kategoritë e aktrimit, Jasmine Jobson fitoi një BAFTA për ‘aktoren më të mirë në një rol dytësor’ për “Top Boy” me shfaqjen që mori një çmim të dytë për ‘serialet më të mira dramatike’, duke parakaluar “Happy Valley”, “The Gold” dhe “Slow Horses” dhe “The Ari”.

 

Timothy Spall fitoi ‘aktorin kryesor’ për “The Sixth Commandment”. Sarah Lancarshire fitoi çmimin e ‘aktores kryesore’ për “Happy Valley”.

Ceremonia e ndarjes së çmimeve të së dielës mbrëma u drejtua nga dyshja e humorit, Rob Beckett dhe Romesh Ranganathan.

Shfaqja transmetohet drejtpërdrejt me dy orë vonesë në orën 19:00 me orën e Mbretërisë së Bashkuar dhe do të transmetohet në BBC One dhe në internet përmes BBC iPlayer.

Në ShBA dhe territore të tjera do të jetë i disponueshëm në platformën e transmetimit BritBox.

Më poshtë ua sjellim listën e plotë të fituesve:

Seria më e mirë e zhanrit dramë

The Gold (BBC One)

Happy Valley (BBC One)

Slow Horses (Apple TV+)

Top Boy (Netflix) – Fituesi

Seria më e mirë ndërkombëtare

The Bear (Disney+)

Beef (Netflix)

Class Act (Netflix) – Fituesi

The Last of Us (Sky Atlantic)

Love & Death (ITVX)

Succession (Sky Atlantic)

Seria më e mirë e kufizuar

Best Interests (BBC One)

Demon 79, Black Mirror (Netflix)

The Long Shadow (ITV1)

The Sixth Commandment (BBC One) – Fituesi

Aktorja më e mirë

Anjana Vassan, Black Mirror (Netflix)

Anne Reid, The Sixth Commandment (BBC One)

Bella Ramsey, The Last of Us (Sky Atlantic)

Helena Bonham Carter, Nolly (ITVX)

Sarah Lancashire, Happy Valley (BBC One) – Fituesi

Sharon Horgan, Best Interests (BBC One)

Aktori më i mirë

Brian Cox, Succession (Sky Atlantic)

Dominic West, The Crown (Netflix)

Kane Robinson, Top Boy (Netflix)

Paapa Essiedu, The Lazarus Project (Sky Max)

Steve Coogan, The Reckoning (BBC One)

Timothy Spall, The Sixth Commandment (BBC One) – Fituesi

Aktorja më e mirë në një rol dytësor

Elizabeth Debicki, The Crown (Netflix)

Harriet Walter, Succession (Sky Atlantic)

Jasmine Jobson, Top Boy (Netflix) – Fituesi

Lesley Manville, The Crown (Netflix)

Nico Parker, The Last of Us (Sky Atlantic)

Siobhan Finneran, Happy Valley (BBC One)

Aktori më i mirë në një rol dytësor

Amit Shah, Happy Valley (BBC One)

Éanna Hardwick, The Sixth Commandment (BBC One)

Harris Dickinson, A Murder At The End of The World (Disney+)

(Kosova Sot Online)