​Flamuri evropian mbush 35 vjet

  • E.K /
  • 26 May 2021 - 09:45
​Flamuri evropian mbush 35 vjet

Komuniteti Evropian më 26 maj 1986 miratoi flamurin evropian, simbol i Bashkimit Evropian, por edhe i identitetit në kuptim më të gjerë.

Flamuri Evropian përbëhet nga 12 yje të arta në një rreth me sfond blu.

Yjet simbolizojnë idealet e bashkimit, solidaritetit dhe harmonisë mes popujve të Evropës.

Numri i yjeve nuk lidhet me numrin e shteteve anëtare të BE-së, edhe pse rrethi është simbol uniteti.

(Kosova Sot Online)