Kosova krah SHBA-së/ 21 vende nënshkruajnë Deklaratën që dënon arrestimet e protestuesve në Kubë

  • A.P /
  • 26 korrik 2021 - 23:50
Kosova krah SHBA-së/ 21 vende nënshkruajnë Deklaratën që dënon arrestimet e protestuesve në Kubë

Qeveritë e 21 vendeve, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara, Brazilin dhe Kolumbinë, kanë dënuar “arrestimet masive dhe arrestimet e demonstruesve në Kubë” dhe gjithashtu i kërkuan qeverisë së ishullit “të respektojë të drejtat dhe liritë universale. të popullit kuban, duke përfshirë rrjedhën e lirë të informacionit për të gjithë kubanët ”.

Deklarata u nënshkrua nga ministrat e jashtëm të Austrisë, Brazilit, Kolumbisë, Kroacisë, Qipros, Republikës Çeke, Ekuadorit, Estonisë, Guatemalës, Greqisë, Hondurasit, Izraelit, Letonisë, Lituanisë, Kosovës, Malit të Zi, Maqedonisë së Veriut, Polonisë, Koresë së Jugut, Ukraina dhe Shtetet e Bashkuara.

Duke cituar protestat e 11 korrikut, kur mijëra kubanë demonstruan paqësisht në të gjithë vendin kundër kushteve të tmerrshme të jetesës dhe mungesës së lirisë, ministrat nga vendet nënshkruese thanë se kubanët “po ushtronin liritë universale të shprehjes dhe takimit, të drejta të parashikuara në Kartën Universale, Deklaratën të të Drejtave të Njeriut “dhe i bëri thirrje qeverisë kubane të” lirojë të arrestuarit “dhe” të rivendosë aksesin në Internet “.

(Kosova Sot Online)