Qyteti mbyll zonën e vjetër pas raportimit të 'kërcënimit'

  • A.P /
  • 06 December 2022 - 14:29
Qyteti mbyll zonën e vjetër pas raportimit të 'kërcënimit'

Qyteti gjerman perëndimor i Dyseldorfit ka mbyllur zonën e tij të vjetër të qytetit, ku ndodhet tregu i Krishtlindjeve, tha një zëdhënës i qytetit të hënën, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

Zëdhënësi i qytetit nuk komentoi se çfarë e shtyu mbylljen.

Gazeta Bild, duke cituar policinë, raportoi se tregu i Krishtlindjeve në zonën e qytetit të vjetër si dhe të tjerë në të gjithë qytetin u mbyllën pasi u raportua një kërcënim.

Policia evakuoi tregjet e Krishtlindjeve si një masë paraprake pasi një telefonues kishte kërcënuar se do të përplaste një kamion në tregun në bashkinë e qytetit, raportoi Bild.

Pak më shumë se një javë më parë, policia në Berlin mbylli rrugët dhe rriti sigurinë rreth tregut të Krishtlindjeve Alexanderplatz për shkak të një kërcënimi të telefonuar.

Berliner Zeitung raportoi në atë kohë se një person i paidentifikuar kishte thirrur policinë duke thënë se ai kishte në plan të fuste makinën e tij në turmat e turmave.

Policia dha të gjitha të qarta pas rreth tre orësh, duke thënë se po hetonte abuzimin e dyshuar të linjës telefonike të urgjencës.

Dymbëdhjetë persona u vranë në vitin 2016 pasi një burrë futi një kamion të vjedhur në një treg të ngarkuar Krishtlindjesh në Berlin.

(Kosova Sot Online)